„Na svatého Řehoře čáp letí přes moře“ – platí to stále?

TZ ČSO, Praha, 12. 3. 2018. Podle prastaré pranostiky, kterou zná většina z nás, by čápi právě dnes měli přelétat moře a my bychom je mohli v následujících dnech čekat doma na hnízdech.

Na svatého Řehoře...

…čáp přiletí od moře, praví lidová pranostika. A Řehoř má svátek již toto pondělí 12. března. Nezvykle silné mrazy, které v posledních dvou týdnech sevřely Českou republiku konečně polevily a snad se konečně dočkáme jara. My i čápi.

Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

Pětina čápů bílých už přiletěla na svá hnízda!

Na Den ptactva 1. dubna jsme udělali první inventuru letošního sčítání čápů. Na svá hnízda už jich přiletěla pětina, každým dnem a každou hodinou se objevují další. Přílet čápů vrcholí na přelomu března a dubna, právě nyní proto opuštěná čapí hnízda opět ožívají. Přílety můžete sledovat na naší mapě a pokud víte o hnízdě, které nám chybí nebo už je obsazené a v mapě stále „nesvítí“, zapište to!

Do letošního sledování čápů už se zapojilo 113 lidí a obsazených hnízd je již 155, přesto údaje zatím z většiny hnízd stále chybějí. Předpokládáme, že u nás hnízdí necelá tisícovka čápů, ale rádi bychom tento údaj letos co nejvíce zpřesnili. Až na několik lesních kolonií, které ornitologové sledují, jsou všechna ostatní hnízda v blízkosti lidí. Proto máme letos šanci s přispěním veřejnosti získat přehled opravdu o všech hnízdech v České republice. Do databáze je žádoucí zapsat nejen pozorované čápy, ale cenný je i negativní záznam, tedy údaj, že někdo hnízdo navštívil, ale čápi na něm nebyli. Čápi jsou nesmírně atraktivní a jejich pozorování je užitečnou zábavou pro děti i dospělé, má ale kromě radosti z návratu jara ještě další význam. Když budou mít ornitologové přesné zprávy o tom, kde čápi hnízdí, kolik jich je a v jakém stavu je které hnízdo, mohou čápům účinně pomoci, pokud to bude potřeba. Kromě nepřízně počasí jako v minulém roce ohrožují čápy i nebezpečné typy elektrických sloupů nebo třeba příliš dlouho používané hnízdo, které je potřeba snížit a zabezpečit. Jen pouhý den před příletem čápů upravili ornitologové takto hnízdo ve Skále u Havlíčkova Brodu.

Děti, jejich rodiny a školní kolektivy mohou sledovat přílet čápů a dalších vybraných poslů jara i na stránkách mezinárodního projektu Jaro ožívá. Tyto stránky jsou obsahově i vizuálně přizpůsobeny hlavně dětem a učitelům, naleznou zde mimo jiné i hry a školní pracovní listy. V rámci této mezinárodní kampaně probíhá mezi zúčastněnými zeměmi i neformální soutěž v dosažení počtu pozorování v níž je Česká republika aktuálně na skvělém druhém místě a to právě díky množství pozorování čápů!

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.