Instalace čapího hnízda v Debři

V Debři se čápi marně pokoušeli o stavbu hnízda. Místní lidé jim pomohli. Jak? To si přečtěte v článku, který jsme dostali od Milady Vrbové:

Nastal čas opouštění hnízd

Červenec se přehoupl do své druhé poloviny, do doby, kdy mladí čápi pomalu začnou opouštět svá hnízda. Kdy se poprvé pustí do světa právě ti „vaši"?

Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Instalace čapího hnízda v Debři

Od občanů Debře jsme se dozvěděli, že se v letošním roce čápi opakovaně snažili postavit vlastní hnízdo na místním komíně. Bohužel se jim to nepodařilo. Z plechu položeného na komínu jim klacky po větším větru sklouzávaly dolů a hnízdo nakonec nedokončili.

Kontaktovali jsme proto ornitology, kteří mají zkušenosti s instalací náhradních hnízdních podložek pro čápy, aby nám poradili. Na základě jejich rad a doporučení jsme vyrobili z přírodního materiálu maketu čapího hnízda, kterou jsme pro zpevnění připevnili na katrovačku (k prosévání písku a cementu).  

Hnízdo nám na komín vysadili horolezci. Pevně doufáme, že čápi se na jaře do Debře vrátí a na komínu, i díky této námi vybudované podložce, úspěšně zahnízdí.

Milada Vrbová

ZO ČSOP Klenice

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.