Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Zimování čápů v Čechách

Krmení čápů během zimy je praxí ve Francii, Holandsku nebo Německu. Pro čápy to však může mít vážné následky. Tito přikrmovaní ptáci opouštějí migrační chování a obsazují extrémně brzy nejvýhodnější hnízdiště, odkud odeženou tažné čápy po jejich příletu. Čápi si na nabízenou potravu zvyknou a stávají se tak vlastně domestikovanými ptáky. Z dlouhodobého hlediska je tak pro ochranu čápů přikrmování přinejmenším diskutabilní a úsilí by mělo být věnováno hlavně ochraně biotopů, jako jsou extenzivně obhospodařované podmáčené louky, kde čápi nacházejí dostatek přirozené potravy.

Čápi v Blatné

Nejznámější, mediálně sledovaný a dlouhodobě zimující čapí pár najdeme v Blatné v okrese Strakonice. Čápi zde hnízdí na komíně bývalého lihovaru. Hnízdící samec s pravděpodobně německým, zeleným kroužkem na pravé noze zůstal v Blatné poprvé přes zimu 2006-2007. Jeho samička, označená rovněž německým kroužkem jako mládě na hnízdě v roce 2003, hnízdí v Blatné pravidelně od roku 2005. Od roku 2007 vyvádí pár pravidelně mláďata a rovněž v Blatné začal zimovat. V roce 2008 čelili staří ptáci mrazům okolo -15°C. Jednoho rána v lednu 2010 byl na teploměru v Blatenském lihovaru mráz –27°C. V těchto podmínkách by se však již čápi bez pomoci lidí neobešli. V silných mrazech jsou proto krmeni ze sádek Blatenské ryby. Pracovníci rybářství jim hází nasekané kousky kaprů lopatou na led zamrzlého rybníka u zámku. V mírnějších mrazech loví čápi potravu i v tekoucí vodě říčky Lomnice přímo ve městě. Koncem léta 2012 zmizel samec se zeleným kroužkem. Jestli zahynul nebo nějakým způsobem o kroužek přišel není známo, každopádně se na hnízdě objevila samice s partnerem bez kroužku. V loňském roce, pro čápy katastrofálním kvůli chladnému a deštivému počasí, vyvedl tento „staronový“ pár i díky časnějšímu zahnízdění úspěšně dvě mláďata. Samička se tak letos chystá na svou „jubilejní“ desátou hnízdní sezónu. Přejme celé čapí rodině v Blatné hodně štěstí!

Podrobnosti o hnízdění a zimování čápů v Blatné naleznete v článku Stanislava Chvapila v Ptačím světě nebo na webu ZO ČSOP Blatná

 

Další známý případ zimování je z Vícenic u Náměště nad Oslavou kde důchodkyně paní Chalupová už asi třináct let opečovává čápici Bedřišku, která zde pravidelně vyvádí mladé na hnízdě umístěném na podložce za komínem samoobsluhy.

 

A do zimovišť se vloni nechtělo ani čapímu páru z Dobřan na Plzeňsku.

 

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.