Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Zásah na půlstoletém čapím hnízdě ve Skále

Na komíně bývalého lihovaru ve Skále u Havlíčkova Brodu si čápi bílí postavili hnízdo v roce 1963 a od té doby se zde již vystřídalo několik čapích generací. Každý rok, kdy zde čápi hnízdili, však hnízdo o něco povyrostlo, až se z něj stala obří stavba.

 

Historická fotografie z roku 1974 z archivu Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Vzhledem k umístění hnízda v centru obce u rušné silnice postupně vzrůstala obava o jeho stabilitu a hrozilo zřícení hnízda. Pobočka ČSO na Vysočině se proto rozhodla předejít případnému pádu hnízda a zorganizovala jeho snížení. Práce byly naplánovány, aby se stihly ještě před příletem čápů ze zimovišť. Avšak než se podařilo vše domluvit a vyřídit příslušná povolení, vyjádření a souhlasy (orgán ochrany přírody, částečná uzavírka silnice), začali jsme se obávat, že se to před letošní hnízdní sezónou už nestihne.

Nakonec se vše povedlo a akce zdárně proběhla v úterý 25. března. Za spolupráci děkujeme starostovi Miloslavu Miksovi, Hasičskému záchrannému sboru Kraje Vysočina, Městskému útulku pro opuštěná a nalezená zvířata Jihlava, České společnosti ornitologické, dobrovolníkům z řad místních občanů a našim členům, kteří se na akci podíleli.

Hnízdo před úpravou, postup snižování a výsledek můžete vidět na fotografiích Dany Kořínkové.

A tím největším poděkováním pro všechny byl přílet čápa na hnízdo hned následující den ve středu 26. března.

Děkujeme společnosti E.ON, Česká republika s.r.o., Nadaci Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa a jednotlivým dárcům za přispění na opravu čapích hnízd.

 

Aleš Toman, Adam Sedlák, Dana Kořínková, Vojtěch Kodet

Pobočka ČSO na Vysočině

Titulní foto: Hnízdění čápů ve Skále u Havlíčkova Brodu v roce 2011, Ivan Kunstmüller

 

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.