Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

Ne všichni čápi odlétají do Afriky

Praha, 12. 12. 2017. Čáp patří mezi typické posly jara. Snad žádné dítě nezaváhá s odpovědí na otázku, zda od nás čápi na zimu odlétají nebo ne.

Děkujeme všem za data ze sledování hnízdění čápů

V roce 2017 se do sledování čapích hnízd zapojilo 578 dobrovolníků (o 33 více než vloni). Společně zkontrolovali neuvěřitelných 1266 hnízd (93% známých hnízd na území ČR)! Všem srdečně děkujeme.

Vydejte se zkontrolovat čapí hnízda!

Kde je to nejbližší ve vašem okolí, najdete na webu o čápech cap.birdlife.cz nebo ve vašem telefonu v aplikaci Avif Mobile. Přelom května a června je ideální dobou na pozorování čapích mláďat. V Česku je více než 1 300 evidovaných čapích hnízd a uvítáme pomoc veřejnosti při jejich sledování.

Bohužel ne všechna mláďata přežijí. Jak jsme se nedávno znovu přesvědčili, záleží na počasí, kolik jich rodiče zvládnou vychovat. „Čápi hnízdí v otevřených hnízdech vystavených nepřízni počasí. Dospělý čáp má velmi silnou vazbu k mláďatům a neopustí je ani v ohrožení života, jak bohužel ukazuje případ malontských čápů,” uvedla Lucie Hošková z České společnosti ornitologické. „Jakou měrou mohou klimatické podmínky ovlivnit hnízdění čápů, nám ukázal rok 2013,” vzpomíná dále ornitoložka. „Dlouhá zima a následně červnové přívalové deště zapříčinily smrt mnoha čapích mláďat. Mláďata úspěšně vylétla z pouhé čtvrtiny hnízd.”

Úmrtí v rodině, foto Petr Salinger/archiv ČSO

Úmrtí v rodině, foto Petr Salinger/archiv ČSO.
Vítězná fotografie soutěže ČÁPI 2014. Podobný obrázek o tomto víkendu viděli bohužel i diváci sledující přímý přenos webkamery u hnízda ve Slavkově u Brna.

Abychom mohli určit úspěšnost hnízdění, potřebujeme co nejpřesnější údaje o jednotlivých hnízdech – kolik mláďat se vylíhlo a kolik vylétlo z hnízda. Zde je pomoc dobrovolníků nezbytná,” pokračuje Gabriela Dobruská, koordinátorka webu cap.birdlife.cz. Na přelomu května a června dosahují mláďata takové velikosti, že si začínají stoupat, je snadné je pozorovat a určit jejich počet. „Pomozte nám zjistit, jak přežila extrémní počasí ostatní hnízda,” vyzývají ornitologové. Udělejte si výlet k hnízdu a své pozorování zadejte na cap.birdlife.cz. Pokud bude hnízdo nějak poničené, dejte nám vědět na cap@birdlife.cz.

Pozorování čápů na hnízdě může být i velice lákavým a zajímavým cílem výletu. Pozorovat krmení mláďat nebo trénování letu je zážitkem, který by bylo škoda si nechat ujít. Navíc spojíte příjemné s užitečným apomůžete psát historii jednotlivých hnízd. „Na webu cap.birdlife.cz má každé hnízdo takovou malou kroniku. Píše se od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku,” uvádí Dobruská. Od té doby se u jednotlivých hnízd shromažďují údaje, zda byla obsazená, kolik se v daném roce vylíhlo mláďat a kolik jich úspěšně z hnízda vylétlo. „Záleží na aktivitě místních nadšenců, jak podrobná kronika jednotlivých hnízd je. Kontroly takového počtu hnízd by bez přispění dobrovolníků nebyly reálné,“ dodává Dobruská.

Jak se zapojit do sledování čapích hnízd?

Vydejte se k hnízdu ve svém okolí a pokuste se zjistit, zda jsou na něm mláďata. Své pozorování zapište na cap.birdlife.cz. Pokud budete mít fotografii, můžete ji také přidat. Svůj význam má i negativní pozorování, při kterém jste žádného čápa na hnízdě nespatřili. Pokud jste příznivci mobilních aplikací, máme pro vás letos novinku – zjištěné údaje můžete zadat hned u hnízda i bez internetového připojení pomocí aplikace Avif Mobile!

Gabriela Dobruská

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.