Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

V Dubném uhynula samice na hnízdě

Smutnou zprávu nám zaslal koordinátor sčítání čápů z jižních Čech pan Stanislav Chvapil. Letos první hlášený čáp z Dubného na českobudějovicku přišel o svou partnerku, se kterou v Dubném úspěšně hnízdil tři roky. Podle webu se samec, kroužkovaný v roce 2003 v Německu, objevil na hnízdě 27. února, ale Stanislav Chvapil upřesnil, že přiletěl již 20. února. Samice, narozená a kroužkovaná v roce 2007 panem Milanem Frenclem v Malontech na českokrumlovsku, dorazila 10. března. O měsíc později 10. dubna ve večerních hodinách uhynula na hnízdě. Příčina úhynu není známa, tělo bylo nepoškozené, proto bylo posláno na pitvu, aby se vyloučila nebo potvrdila možná otrava. Na hnízdě bylo již šest vajec, která byla převezena k inkubaci do ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Zásah se neobešel bez pomoci hasičské techniky a při té příležitosti bylo hnízdo rovněž sníženo, aby pro svou velkou hmotnost nenarušilo statiku kostela. V loňském roce zde čápi úspěšně vyvedli tři mladé.

Hasiči odebrali z hnízda šest vajec a hnízdo následně snížili kvůli bezpečnosti. Foto Petr Skála

Samec přihlížel z nedalekého komína. Foto Petr Skála

V roce 2014 vyvedl pár tři mláďata. Foto Ladislav Bílý

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.