Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

Ne všichni čápi odlétají do Afriky

Praha, 12. 12. 2017. Čáp patří mezi typické posly jara. Snad žádné dítě nezaváhá s odpovědí na otázku, zda od nás čápi na zimu odlétají nebo ne.

Děkujeme všem za data ze sledování hnízdění čápů

V roce 2017 se do sledování čapích hnízd zapojilo 578 dobrovolníků (o 33 více než vloni). Společně zkontrolovali neuvěřitelných 1266 hnízd (93% známých hnízd na území ČR)! Všem srdečně děkujeme.

V Dubném uhynula samice na hnízdě

Smutnou zprávu nám zaslal koordinátor sčítání čápů z jižních Čech pan Stanislav Chvapil. Letos první hlášený čáp z Dubného na českobudějovicku přišel o svou partnerku, se kterou v Dubném úspěšně hnízdil tři roky. Podle webu se samec, kroužkovaný v roce 2003 v Německu, objevil na hnízdě 27. února, ale Stanislav Chvapil upřesnil, že přiletěl již 20. února. Samice, narozená a kroužkovaná v roce 2007 panem Milanem Frenclem v Malontech na českokrumlovsku, dorazila 10. března. O měsíc později 10. dubna ve večerních hodinách uhynula na hnízdě. Příčina úhynu není známa, tělo bylo nepoškozené, proto bylo posláno na pitvu, aby se vyloučila nebo potvrdila možná otrava. Na hnízdě bylo již šest vajec, která byla převezena k inkubaci do ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Zásah se neobešel bez pomoci hasičské techniky a při té příležitosti bylo hnízdo rovněž sníženo, aby pro svou velkou hmotnost nenarušilo statiku kostela. V loňském roce zde čápi úspěšně vyvedli tři mladé.

Hasiči odebrali z hnízda šest vajec a hnízdo následně snížili kvůli bezpečnosti. Foto Petr Skála

Samec přihlížel z nedalekého komína. Foto Petr Skála

V roce 2014 vyvedl pár tři mláďata. Foto Ladislav Bílý

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.