Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

Ne všichni čápi odlétají do Afriky

Praha, 12. 12. 2017. Čáp patří mezi typické posly jara. Snad žádné dítě nezaváhá s odpovědí na otázku, zda od nás čápi na zimu odlétají nebo ne.

Děkujeme všem za data ze sledování hnízdění čápů

V roce 2017 se do sledování čapích hnízd zapojilo 578 dobrovolníků (o 33 více než vloni). Společně zkontrolovali neuvěřitelných 1266 hnízd (93% známých hnízd na území ČR)! Všem srdečně děkujeme.

Tragédie na hnízdě v Česticích

V úterý 17. června ve večerních hodinách zachraňovali pracovníci záchranné stanice z Jaroměře za asistence hasičů mladé čápy z hnízda v Česticích ve východních Čechách. Jejich otec se zabil na sloupu elektrického vedení a mláďatům hrozilo, že by uhynula hladem. Tři mláďata z hnízda na umělé podložce v Česticích se dočasně ocitla v záchranné stanici v Jaroměři, kde se krátce zotavila po celodenním půstu a hned ráno je záchranáři rozvezli do jiných hnízd k náhradním rodičům.

Vzhledem k velikosti mláďat a jejich počtu bylo rozhodnuto, že budou přidána po jednom do třech hnízd. Pro vložení čápat byla vybrána hnízda v obcích Veselice, Semechnice a Lípa nad Orlicí. Zatímco v prvních dvou případech čápi měli svoje dvě a tři mláďata a rozšířily se jim již tak početné rodinky o další krk, v Lípě měli čápi jen jedináčka. Na komín zdejší prodejny proto bylo umístěno nejstarší a nejsilnější mládě z Čestic, u kterého ornitologové předpokládali, že by se mohlo případně bránit útočným výpadům původního mláděte. Jeho první chvíle na novém hnízdě nebyly jednoduché, ale po několika výpadech nevlastního sourozence, začala samice obě čápata krmit. Zhruba po necelé hodině už byl na hnízdě klid.

V naší krajině je bohužel stále mnoho nebezpečných sloupů, na kterých každý rok zahynou desítky čápů a patří k nim i zmíněný odbočovací sloup v Česticích, čáp na něm uhynul i loni. O úhynu čapího táty informovali ornitology místní obyvatelé poté, co následkem zkratu vypadla elektřina v celé vesnici. Nezabezpečené elektrické vedení tak nejen zabíjí ptáky, ale i komplikuje život obyvatelům i samotným energetikům. V nejbližších dnech bude místo, kde čápa elektrický proud zasáhl, důkladně prohlédnuto a s energetiky se bude jednat o jeho zabezpečení.

V čapím páru, zvlášť dokud jsou čápata menší, jsou role rozdělené. Zatímco samec loví a přináší potravu, samička většinu dne tráví na hnízdě, kde hlídá a chrání čápata. Pokud se samci něco stane, samička nezvládne krmení pro mláďata sama zajistit. Zásah ochranářů je pak nezbytný, jinak by mláďata čekala smrt hladem.

Velice nás těší, že se místní lidé o čápy starají a že se podařilo mláďata včas zachránit. Poděkování patří všem, kdo se o to zasloužili.

Zdeněk Vermouzek, www.capiweb.cz, foto Tomáš Bělka

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.