Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Štěstí i smutek čapích hnízd

Každým dnem nám v databázi přibývají záznamy o nově vylíhlých mláďatech, spousta z vás si už „adoptovala“ své hnízdo a máme dokonalé informace, co se v čapích rodinách děje. Kdo nemá to štěstí bydlet poblíž čapího hnízda, může se potěšit sledováním rodinného života čápů přes webkamery. A přestože tyto pokrývají jen nepatrný zlomek populace, již jsme byli svědky mnoha dramat i zatím šťastných konců. Na našem webu jsme sledovali hnízdo v Pištíně, těšili jsme se z pěti vajec a drželi palce dvěma vylíhlým mláďatům. Bohužel osud čapímu páru nepřál a obě mláďata po deseti dnech od vylíhnutí uhynula.

Jiné drama proběhlo na hnízdě v Maďarsku, kde samice uhynula na drátech elektrického vedení a čápata musela být převezena do záchranné stanice. Pohled do prázdného hnízda je smutný, ale taková je realita. Většina čapích tragédií ujde naší pozornosti. Ale právě letos máme i díky vám možnost mnoho čapích osudů podrobně zmapovat a výsledky využít k co nejefektivnější ochraně. Úhyny čapích mláďat jsou většinou zapříčiněny špatným počasím, prudké lijáky a chladné počasí si bohužel už i letos vybraly svou daň. To je faktor, který ovlivnit neumíme.

Je však škoda, že občas dojde k narušení hnízdění i dobrým úmyslem. Na hnízdě ve Staré Vsi nad Ondřejnicí zabezpečili pracovníci ČEZ hnízdo na elektrickém sloupu proti zkratu vedení, při kterém by mohli být čápi zabiti. Bohužel provedli toto zabezpečení koncem dubna, tedy v době, kdy již čápi seděli na vejcích. Navíc zvolili výraznou barvu ochranného krytu, která zřejmě čápům vadila a hnízdo následně opustili. ČSO již pracovníky ČEZ na nevhodný zásah upozornila. Budeme rádi, když nás nadále budete informovat o hnízdech, která jsou z nějakého důvodu ohrožena, ať už nestabilitou nebo tím, že na dané stavbě nemohou nadále z nějakého důvodu být. Každý zásah lze naplánovat a udělat tak, aby byly spokojené obě strany – čápi i lidé.

Ale máme i lepší zprávy. Mláďata již jsou hlášena z téměř 90 hnízd a i na webkamerách se můžeme těšit ze spokojených čapích rodin např. v Lidéřovicích nebo v Kralicích. Nově jsme na web přidali webkameru z Dlouhé Loučky na Olomoucku, kde jsou na hnízdě čtyři čápata. Trochu výjimečné postavení má hendikepovaný čapí pár hnízdící v záchranné stanici v Makově na Písecku. Pět čápat je před rozmary počasí chráněno střechou a nedostatkem potravy rozhodně netrpí. Pár zde hnízdí už 11 let a za tu dobu odchoval více než 30 zdravých mláďat, která se každý podzim sama vydají na svou pouť na zimoviště. O jejich dalším osudu však nejsou žádné zprávy. Letos by v Makově chtěli svým čápatům dát batůžky s vysílačkami, abychom se po vzoru Čapí odysey dozvěděli, kam čápata odlétají. Zatím však nemají dostatečné finanční prostředky na pořízení vysílaček. Pokud vás zajímá, kam čápi z Makova letos poletí a jaký bude jejich další osud, můžete na projekt přispět libovolnou finanční částkou.

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.