Nastal čas opouštění hnízd

Červenec se přehoupl do své druhé poloviny, do doby, kdy mladí čápi pomalu začnou opouštět svá hnízda. Kdy se poprvé pustí do světa právě ti „vaši"?

Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Stanovisko ČSO k úhynu mladého čápa v Jihlavě

Většina čapích mláďat právě úspěšně opouští hnízda, ale přesto se zdá, že letošní čapí hnízdění provází jeden malér za druhým. V pátek 21. července uhynulo jediné zbývající mládě na hnízdě v Jihlavě. Při pokusu o kroužkování vyskočilo z hnízda, dopadlo na střechu a následně uhynulo. Přinášíme stanovisko ČSO k této smutné události:

ČSO považuje tento pokus o kroužkování za naprosto neprofesionální selhání, kroužkovatel musí být schopen odhadnout věk mláďat a nesnažit se o přiblížení ke hnízdu, pokud by to mláďata mohlo ohrozit. Navíc přítomný ornitolog neměl platné oprávnění ke kroužkování, čímž se dopustil přestupku proti zákonu o ochraně přírody a krajiny. ČSO se od podobného jednání zcela distancuje.

Zdeněk Vermouzek

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.