Stanovisko ČSO k úhynu mladého čápa v Jihlavě

V pátek 21. července uhynulo jediné zbývající mládě na hnízdě v Jihlavě. Přinášíme stanovisko ČSO k této smutné události.

Stanovisko k čápům v Dubném

Informace Skupiny pro výzkum brodivých ptáků (Ciconiiformes) ČR a SR při ČSO a SOS k problematice hnízdění čápů bílých v obci Dubné (ČB).

Smrt čápat vyvolala vlnu emocí

Praha, 29. 6. 2017. Dnešní deštivé počasí zapříčinilo úhyn posledního mláděte čápů na hnízdě v Dubném. Jistě nebylo jediné, ale je zde webkamera a o něm se mluví. U tohoto páru se tak navíc letos stalo již podruhé - o to větší vlnu lítosti mezi lidmi jeho smrt vyvolala. Nepříznivé počasí je nejčastější příčinou úhynu čapích mláďat. Další zahynou při vylétnutí z hnízda na sloupech elektrického vedení, otravou, na tahu, kdy jsou i loveni, atd.

Stanovisko ČSO k úhynu mladého čápa v Jihlavě

Většina čapích mláďat právě úspěšně opouští hnízda, ale přesto se zdá, že letošní čapí hnízdění provází jeden malér za druhým. V pátek 21. července uhynulo jediné zbývající mládě na hnízdě v Jihlavě. Při pokusu o kroužkování vyskočilo z hnízda, dopadlo na střechu a následně uhynulo. Přinášíme stanovisko ČSO k této smutné události:

ČSO považuje tento pokus o kroužkování za naprosto neprofesionální selhání, kroužkovatel musí být schopen odhadnout věk mláďat a nesnažit se o přiblížení ke hnízdu, pokud by to mláďata mohlo ohrozit. Navíc přítomný ornitolog neměl platné oprávnění ke kroužkování, čímž se dopustil přestupku proti zákonu o ochraně přírody a krajiny. ČSO se od podobného jednání zcela distancuje.

Zdeněk Vermouzek

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.