Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Stanovisko ČSO k úhynu mladého čápa v Jihlavě

Většina čapích mláďat právě úspěšně opouští hnízda, ale přesto se zdá, že letošní čapí hnízdění provází jeden malér za druhým. V pátek 21. července uhynulo jediné zbývající mládě na hnízdě v Jihlavě. Při pokusu o kroužkování vyskočilo z hnízda, dopadlo na střechu a následně uhynulo. Přinášíme stanovisko ČSO k této smutné události:

ČSO považuje tento pokus o kroužkování za naprosto neprofesionální selhání, kroužkovatel musí být schopen odhadnout věk mláďat a nesnažit se o přiblížení ke hnízdu, pokud by to mláďata mohlo ohrozit. Navíc přítomný ornitolog neměl platné oprávnění ke kroužkování, čímž se dopustil přestupku proti zákonu o ochraně přírody a krajiny. ČSO se od podobného jednání zcela distancuje.

Zdeněk Vermouzek

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.