Děkujeme všem za data ze sledování hnízdění čápů

V roce 2017 se do sledování čapích hnízd zapojilo 578 dobrovolníků (o 33 více než vloni). Společně zkontrolovali neuvěřitelných 1266 hnízd (93% známých hnízd na území ČR)! Všem srdečně děkujeme.

Stanovisko ČSO k úhynu mladého čápa v Jihlavě

V pátek 21. července uhynulo jediné zbývající mládě na hnízdě v Jihlavě. Přinášíme stanovisko ČSO k této smutné události.

Stanovisko k čápům v Dubném

Informace Skupiny pro výzkum brodivých ptáků (Ciconiiformes) ČR a SR při ČSO a SOS k problematice hnízdění čápů bílých v obci Dubné (ČB).

První čápata už se vylíhla!

V těchto dnech se v hnízdech čápů bílých po celé republice začínají objevovat první mláďata. Více než měsíc zahřívali rodiče snůšku většinou 2-5 vajec a nyní jim nastává velmi náročné období. Na našem čapím webu jsme připravili novou mapu, do které budete moci pozorování mláďat doplňovat. Způsob zapisování se nemění, ale v mapě se objeví oranžové a později červené kolečko u hnízd, kde již byla mláďata pozorována. Nyní nás velmi zajímá, jak budou jednotlivé páry úspěšné.

Doufejme, že jim letos bude přát víc štěstí. Vloni se díky tuhé zimě líhnutí na mnoha hnízdech asi o 14 dní opozdilo a nešťastně tak spadlo do období chladného a extrémně deštivého června. Následky byly tragické, na více než polovině hnízd nebyla mláďata vůbec vyvedena. Mnohá čápata uhynula promočená a podchlazená nebo z nedostatku potravy. Čápi se nyní budou téměř dva měsíce starat o svoje potomky, shánět jim potravu a chránit je před nepříznivým počasím. Hnízda čápů jsou jen zřídka chráněna před rozmary počasí. Pro malá čápata se může stát osudným jak chladné a deštivé počasí tak extrémní horko. V takových chvílích se musí rodiče rozhodnout, zda chránit své mladé před deštěm či žárem nebo jim raději shánět nezbytnou potravu. Teprve vzrostlá a letu schopná mláďata budou důkazem, že se rozhodli správně.

Mláďata již můžete sledovat i přes webkamery na našem webu např. v Pištíně, kde se z pěti vajec vylíhlo zatím jediné mládě. V Kralicích a na Slovensku v Brzotíně už mají shodně tři. Velmi se daří i čtyřem malým čápům v záchranné stanici v Makově. Naopak smutně skončilo hnízdění, které jsme sledovali v Maďarsku. Samice zahynula zásahem elektrického proudu a malá čápata musela být převezena do záchranné stanice. Samec je zatím na hnízdě sám, ale snad si najde novou partnerku. Pokud už se mláďata vylíhla i na „vašem“ hnízdě, dejte nám vědět ještě dnes! Zápis mláďat "přebarví" hnízda na oranžovou, hnízda se staršími mláďaty budou svítit červeně.

Zároveň jsme připravili mapu s hnízdy, které bychom potřebovali zkontrolovat. Jedná se o hnízda, která dosud nebyla kontrolována vůbec nebo je údaj z nich starší než měsíc a nemáme tak informaci o tom, co se na hnízdě aktuálně děje. Pomozte nám zkontrolovat co nejvíce hnízd! Za vaše údaje, poznámky i fotografie předem moc děkujeme.

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.