Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

Ne všichni čápi odlétají do Afriky

Praha, 12. 12. 2017. Čáp patří mezi typické posly jara. Snad žádné dítě nezaváhá s odpovědí na otázku, zda od nás čápi na zimu odlétají nebo ne.

Děkujeme všem za data ze sledování hnízdění čápů

V roce 2017 se do sledování čapích hnízd zapojilo 578 dobrovolníků (o 33 více než vloni). Společně zkontrolovali neuvěřitelných 1266 hnízd (93% známých hnízd na území ČR)! Všem srdečně děkujeme.

Pětina čápů bílých už přiletěla na svá hnízda!

Na Den ptactva 1. dubna jsme udělali první inventuru letošního sčítání čápů. Na svá hnízda už jich přiletěla pětina, každým dnem a každou hodinou se objevují další. Přílet čápů vrcholí na přelomu března a dubna, právě nyní proto opuštěná čapí hnízda opět ožívají. Přílety můžete sledovat na naší mapě a pokud víte o hnízdě, které nám chybí nebo už je obsazené a v mapě stále „nesvítí“, zapište to!

Do letošního sledování čápů už se zapojilo 113 lidí a obsazených hnízd je již 155, přesto údaje zatím z většiny hnízd stále chybějí. Předpokládáme, že u nás hnízdí necelá tisícovka čápů, ale rádi bychom tento údaj letos co nejvíce zpřesnili. Až na několik lesních kolonií, které ornitologové sledují, jsou všechna ostatní hnízda v blízkosti lidí. Proto máme letos šanci s přispěním veřejnosti získat přehled opravdu o všech hnízdech v České republice. Do databáze je žádoucí zapsat nejen pozorované čápy, ale cenný je i negativní záznam, tedy údaj, že někdo hnízdo navštívil, ale čápi na něm nebyli. Čápi jsou nesmírně atraktivní a jejich pozorování je užitečnou zábavou pro děti i dospělé, má ale kromě radosti z návratu jara ještě další význam. Když budou mít ornitologové přesné zprávy o tom, kde čápi hnízdí, kolik jich je a v jakém stavu je které hnízdo, mohou čápům účinně pomoci, pokud to bude potřeba. Kromě nepřízně počasí jako v minulém roce ohrožují čápy i nebezpečné typy elektrických sloupů nebo třeba příliš dlouho používané hnízdo, které je potřeba snížit a zabezpečit. Jen pouhý den před příletem čápů upravili ornitologové takto hnízdo ve Skále u Havlíčkova Brodu.

Děti, jejich rodiny a školní kolektivy mohou sledovat přílet čápů a dalších vybraných poslů jara i na stránkách mezinárodního projektu Jaro ožívá. Tyto stránky jsou obsahově i vizuálně přizpůsobeny hlavně dětem a učitelům, naleznou zde mimo jiné i hry a školní pracovní listy. V rámci této mezinárodní kampaně probíhá mezi zúčastněnými zeměmi i neformální soutěž v dosažení počtu pozorování v níž je Česká republika aktuálně na skvělém druhém místě a to právě díky množství pozorování čápů!

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.