Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Pětina čápů bílých už přiletěla na svá hnízda!

Na Den ptactva 1. dubna jsme udělali první inventuru letošního sčítání čápů. Na svá hnízda už jich přiletěla pětina, každým dnem a každou hodinou se objevují další. Přílet čápů vrcholí na přelomu března a dubna, právě nyní proto opuštěná čapí hnízda opět ožívají. Přílety můžete sledovat na naší mapě a pokud víte o hnízdě, které nám chybí nebo už je obsazené a v mapě stále „nesvítí“, zapište to!

Do letošního sledování čápů už se zapojilo 113 lidí a obsazených hnízd je již 155, přesto údaje zatím z většiny hnízd stále chybějí. Předpokládáme, že u nás hnízdí necelá tisícovka čápů, ale rádi bychom tento údaj letos co nejvíce zpřesnili. Až na několik lesních kolonií, které ornitologové sledují, jsou všechna ostatní hnízda v blízkosti lidí. Proto máme letos šanci s přispěním veřejnosti získat přehled opravdu o všech hnízdech v České republice. Do databáze je žádoucí zapsat nejen pozorované čápy, ale cenný je i negativní záznam, tedy údaj, že někdo hnízdo navštívil, ale čápi na něm nebyli. Čápi jsou nesmírně atraktivní a jejich pozorování je užitečnou zábavou pro děti i dospělé, má ale kromě radosti z návratu jara ještě další význam. Když budou mít ornitologové přesné zprávy o tom, kde čápi hnízdí, kolik jich je a v jakém stavu je které hnízdo, mohou čápům účinně pomoci, pokud to bude potřeba. Kromě nepřízně počasí jako v minulém roce ohrožují čápy i nebezpečné typy elektrických sloupů nebo třeba příliš dlouho používané hnízdo, které je potřeba snížit a zabezpečit. Jen pouhý den před příletem čápů upravili ornitologové takto hnízdo ve Skále u Havlíčkova Brodu.

Děti, jejich rodiny a školní kolektivy mohou sledovat přílet čápů a dalších vybraných poslů jara i na stránkách mezinárodního projektu Jaro ožívá. Tyto stránky jsou obsahově i vizuálně přizpůsobeny hlavně dětem a učitelům, naleznou zde mimo jiné i hry a školní pracovní listy. V rámci této mezinárodní kampaně probíhá mezi zúčastněnými zeměmi i neformální soutěž v dosažení počtu pozorování v níž je Česká republika aktuálně na skvělém druhém místě a to právě díky množství pozorování čápů!

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.