Stanovisko ČSO k úhynu mladého čápa v Jihlavě

V pátek 21. července uhynulo jediné zbývající mládě na hnízdě v Jihlavě. Přinášíme stanovisko ČSO k této smutné události.

Stanovisko k čápům v Dubném

Informace Skupiny pro výzkum brodivých ptáků (Ciconiiformes) ČR a SR při ČSO a SOS k problematice hnízdění čápů bílých v obci Dubné (ČB).

Smrt čápat vyvolala vlnu emocí

Praha, 29. 6. 2017. Dnešní deštivé počasí zapříčinilo úhyn posledního mláděte čápů na hnízdě v Dubném. Jistě nebylo jediné, ale je zde webkamera a o něm se mluví. U tohoto páru se tak navíc letos stalo již podruhé - o to větší vlnu lítosti mezi lidmi jeho smrt vyvolala. Nepříznivé počasí je nejčastější příčinou úhynu čapích mláďat. Další zahynou při vylétnutí z hnízda na sloupech elektrického vedení, otravou, na tahu, kdy jsou i loveni, atd.

Pětina čápů bílých už přiletěla na svá hnízda!

Na Den ptactva 1. dubna jsme udělali první inventuru letošního sčítání čápů. Na svá hnízda už jich přiletěla pětina, každým dnem a každou hodinou se objevují další. Přílet čápů vrcholí na přelomu března a dubna, právě nyní proto opuštěná čapí hnízda opět ožívají. Přílety můžete sledovat na naší mapě a pokud víte o hnízdě, které nám chybí nebo už je obsazené a v mapě stále „nesvítí“, zapište to!

Do letošního sledování čápů už se zapojilo 113 lidí a obsazených hnízd je již 155, přesto údaje zatím z většiny hnízd stále chybějí. Předpokládáme, že u nás hnízdí necelá tisícovka čápů, ale rádi bychom tento údaj letos co nejvíce zpřesnili. Až na několik lesních kolonií, které ornitologové sledují, jsou všechna ostatní hnízda v blízkosti lidí. Proto máme letos šanci s přispěním veřejnosti získat přehled opravdu o všech hnízdech v České republice. Do databáze je žádoucí zapsat nejen pozorované čápy, ale cenný je i negativní záznam, tedy údaj, že někdo hnízdo navštívil, ale čápi na něm nebyli. Čápi jsou nesmírně atraktivní a jejich pozorování je užitečnou zábavou pro děti i dospělé, má ale kromě radosti z návratu jara ještě další význam. Když budou mít ornitologové přesné zprávy o tom, kde čápi hnízdí, kolik jich je a v jakém stavu je které hnízdo, mohou čápům účinně pomoci, pokud to bude potřeba. Kromě nepřízně počasí jako v minulém roce ohrožují čápy i nebezpečné typy elektrických sloupů nebo třeba příliš dlouho používané hnízdo, které je potřeba snížit a zabezpečit. Jen pouhý den před příletem čápů upravili ornitologové takto hnízdo ve Skále u Havlíčkova Brodu.

Děti, jejich rodiny a školní kolektivy mohou sledovat přílet čápů a dalších vybraných poslů jara i na stránkách mezinárodního projektu Jaro ožívá. Tyto stránky jsou obsahově i vizuálně přizpůsobeny hlavně dětem a učitelům, naleznou zde mimo jiné i hry a školní pracovní listy. V rámci této mezinárodní kampaně probíhá mezi zúčastněnými zeměmi i neformální soutěž v dosažení počtu pozorování v níž je Česká republika aktuálně na skvělém druhém místě a to právě díky množství pozorování čápů!

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.