Nastal čas opouštění hnízd

Červenec se přehoupl do své druhé poloviny, do doby, kdy mladí čápi pomalu začnou opouštět svá hnízda. Kdy se poprvé pustí do světa právě ti „vaši"?

Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Nastal čas opouštění hnízd

Při pohledu na mapu čapích hnízd na první pohled zaujme množství bílých teček v jižních Čechách. Bílá místa, kam čápi letos nedorazili. V porovnání s loňským rokem je jich více. Opravdu tam čápi nejsou?

Právě nyní jsou čápata na hnízdech velká, trénují let a jsou velmi dobře pozorovatelná. Od dospělých je poznáte podle tmavých nohou a tmavého zobáku. Všímejte si hnízd ve svém okolí a pozorujte, kdy opustí své domovy a kolik jich nakonec vylétne. Může to být každým dnem a tyto údaje jsou velmi důležité pro zjištění hnízdní úspěšnosti čápů.

Dle současných pozorování na Čapích hnízdech se zatím situace pro čápy nejeví moc růžově. Oproti loňskému roku je nejen méně obsazených hnízd (cca o 50 hnízd), ale vzrostlá mláďata jsou hlášena pouze z 302 hnízd (oproti 456 v loňském roce). Je opravdu situace tak špatná? Zkontrolujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování zapište k patřičnému hnízdu. Velmi cenný je jakýkoli údaj. I když na hnízdě žádného čápa neuvidíte, určitě své pozorování k danému hnízdu zadejte. Jen tak získáme co nejpřesnější údaje o průběhu letošního hnízdění čápů.

Předem moc děkujeme za spolupráci ve sledování hnízdění čápů!

Gabriela Dobruská

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.