Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Na svatého Řehoře...

…čáp přiletí od moře, praví lidová pranostika. A Řehoř má svátek již toto pondělí 12. března. Nezvykle silné mrazy, které v posledních dvou týdnech sevřely Českou republiku konečně polevily a snad se konečně dočkáme jara. My i čápi.

Při pohledu na mapu hnízd je patrné, že se čápi počasí nezalekli a první z nich se začali vracet na svá hnízda už v polovině února. Další pozorování přibývají od začátku března. Zatím převažují pozorování zejména ze západních Čech, což naznačuje, že se nyní vrací čápi, kteří velmi pravděpodobně letos zimovali v západní Evropě (Španělsko, Francie). Čápi už se letos objevili např. v Chebu, v Kynšperku nad Ohří, v Chomutově, v Tisové, v Horšovském Týně či v Dobřanech. Čáp se již objevil i na hnízdě v jihočeském Dubném, které mělo v loňském roce opravdu smůlu, a dvakrát tam vlivem nepříznivého počasí mláďata uhynula. Zřejmě se ale nejedná o místního okroužkovaného samce Maxe. Držme palce, ať má letos hnízdo více štěstí než vloni nebo v roce 2015, kdy přímo na hnízdě uhynula samice na otravu karbofuranem.

Čápi, vracející se ze zimovišť v  Africe to mají přece jen o něco dál, ale i je můžeme v nejbližších dnech a týdnech očekávat. Je tedy nejvyšší čas, pokud sledujete nějaké hnízdo pravidelně nebo jen náhodně čapí hnízdo míjíte, zaznamenat přítomnost či nepřítomnost čápů. Ano i pozorování zatím prázdného hnízda je důležité, dá se tak lépe stanovit doba příletu čápů. Děkujeme všem spolupracovníkům, kteří své údaje na web Čapí hnízda zadávají a těšíme se na nové údaje a příběhy, které rok 2018 přinese.

Barbora Kaminiecká

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.