Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

Ne všichni čápi odlétají do Afriky

Praha, 12. 12. 2017. Čáp patří mezi typické posly jara. Snad žádné dítě nezaváhá s odpovědí na otázku, zda od nás čápi na zimu odlétají nebo ne.

Děkujeme všem za data ze sledování hnízdění čápů

V roce 2017 se do sledování čapích hnízd zapojilo 578 dobrovolníků (o 33 více než vloni). Společně zkontrolovali neuvěřitelných 1266 hnízd (93% známých hnízd na území ČR)! Všem srdečně děkujeme.

Mláďata v Blatné už mají kroužky

Začátkem června dostala tři mláďata z hnízda v Blatné ornitologické kroužky. Původně byla na hnízdě mláďata čtyři, jedno však v polovině května uhynulo. Čápi v Blatné jsou zajímaví tím, že na podzim neodlétají a s pomocí místních, zde již sedm let pravidelně zimují. Pro samičku je letošní hnízdění „jubilejní“ desáté, je rovněž okroužkovaná a narodila se v roce 2003 v Německu. Zdá se, že i letošní sezóna bude pro čápy v Blatné příznivá, tři mláďata se zatím mají k světu. Čápata kroužkoval jeden z nejpovolanějších, Stanislav Chvapil (na fotografii), který se čápům věnuje již přes 40 let.

Rozmary počasí a ochrana mláďat

U malých mláďat se rodiče neustále střídají a chrání je před nepohodou i případným predátorem. Při deštích, krupobití nebo silném slunečním žáru dospělý pták roztáhne nad mláďaty křídla a chrání je tak před rozmary počasí, kterým je nechráněné hnízdo vystaveno. Jak obětaví čápi při ochraně mláďat dokážou být, ukazuje příklad z hnízda v Třebohosticích u Strakonic, kde kroupy poranily čápovi, který chránil mláďata, hlavu tak, že z ní kapala krev. Čápatům se ale nic nestalo.

V těchto dnech čelí čápi s mláďaty právě extrémnímu horku. Pro tuto situaci se u čápů objevilo zajímavé adaptační chování. V době velkého vedra a slunečního žáru si dospělí čápi pokálejí svým vlastním trusem nohy. Po zaschnutí trusu nohy zbělají, takže běháky dospělých čápů pak nejsou červené, ale bílé. Od takto zbarvených nohou se lépe odráží sluneční paprsky a nedochází k jejich nadměrnému zahřívání. Odborně se tomuto jevu říká urohydrosis a vyskytuje se i u příbuzných skupin, např. u kondorů. Pečovací reflex se s rostoucím věkem mláďat postupně vytrácí. Starší mláďata již rodiče tak soustavně nehlídají.

Letošní mláďata v Blatné (foto Stanislav Chvapil)

Hnízdo v Jablonném v podještědí - dospělí mají nohy od trusu, aby lépe odrážely sluneční paprsky (foto Stanislav Chvapil)

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.