Děkujeme všem za data ze sledování hnízdění čápů

V roce 2017 se do sledování čapích hnízd zapojilo 578 dobrovolníků (o 33 více než vloni). Společně zkontrolovali neuvěřitelných 1266 hnízd (93% známých hnízd na území ČR)! Všem srdečně děkujeme.

Stanovisko ČSO k úhynu mladého čápa v Jihlavě

V pátek 21. července uhynulo jediné zbývající mládě na hnízdě v Jihlavě. Přinášíme stanovisko ČSO k této smutné události.

Stanovisko k čápům v Dubném

Informace Skupiny pro výzkum brodivých ptáků (Ciconiiformes) ČR a SR při ČSO a SOS k problematice hnízdění čápů bílých v obci Dubné (ČB).

Loňská sezóna zapomenuta, letos se dařilo!

Zbývají asi poslední dva týdny než se čápata z hnízd definitivně rozletí do světa. Na hnízdech se pak ještě mohou objevovat při nocování, ale už bude velmi těžké odhadnout, kolik jich vlastně z hnízda šťastně vylétlo. Pokud tedy máte možnost a čápata na „vašem hnízdě“ ještě sedí, zapište to do databáze co nejdříve. Děkujeme! Čapí juniory je v tomto věku již obtížné rozpoznat od dospělých, zvláště, když hnízdo sledujete z větší vzdálenosti. Pomůže dalekohled, kterým by měla jít rozpoznat barva nohou a zobáku – u mláďat je do černa, dospělí mají nohy a zobák jasně červené.

Kompletní výsledky z letoška budeme znát až během srpna a ještě nějakou chvíli potrvá jejich zpracování. Už teď je však zřejmé, že se loňská tragická sezóna s pouhou čtvrtinou úspěšných hnízd opakovat nebude. I letošní počasí si vybralo svou daň a na některých hnízdech mláďata uhynula, ale celkově se zdá, že by mohl být výsledek v porovnání s ostatními roky průměrný a možná i nadprůměrný. Mláďata jsou hlášena z většiny hnízd, ale databáze neumožňuje zadat záznam neúspěšného hnízda, takže vyhodnocení bude probíhat „ručně“ až po kompletaci všech datových podkladů.

Na několika hnízdech se letos opravdu zadařilo. Pět velkých mláďat máme hlášených např. z Komárovic na Vsetínsku, kde se všechna čápata stěhovala z hnízda ohroženého zřícením na novou podložku. Podle Mirka Dvorského, který se údržbě hnízd a kroužkování čápat věnuje, bylo letos na Vsetínsku z 18 hnízd úspěšných 15, což je výborný výsledek. Další „paterčata“ se podařilo dochovat např. v Libivé a ve Štítech na Šumpersku, dále v Háji ve Slezsku a v Ivanovicích na Hané. V Čechách máme pět mláďat hlášno z letohrádku v Ostrově na Karlovarsku a ze Stružnice na Českolipsku. Z mnoha hnízd jsou pak hlášena čtyři mláďata.

V záchranné stanici v Makově na Písecku se podařilo čtyřem mláďatům instalovat miniaturní vysílačky a můžeme tak sledovat, kam se Hynek, Bára, Ondra a Zuzka vydají zimovat. Určitě nás bude jejich osud zajímat.

V půlce července vypršela uzávěrka pro zasílání fotografií do soutěže o nejlepší čapí fotku. Sešlo se pěkných 401 fotografií od 116 autorů, z toho přes 40 fotografií přišlo od dětí do 15 let. Odborná porota tak neměla vůbec lehký úkol. Vítězné a další nejlepší fotografie budete moci vidět od 6. září ve Vrchlabí a potom na dalších místech, o kterých budeme včas informovat.

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.