Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Loňská sezóna zapomenuta, letos se dařilo!

Zbývají asi poslední dva týdny než se čápata z hnízd definitivně rozletí do světa. Na hnízdech se pak ještě mohou objevovat při nocování, ale už bude velmi těžké odhadnout, kolik jich vlastně z hnízda šťastně vylétlo. Pokud tedy máte možnost a čápata na „vašem hnízdě“ ještě sedí, zapište to do databáze co nejdříve. Děkujeme! Čapí juniory je v tomto věku již obtížné rozpoznat od dospělých, zvláště, když hnízdo sledujete z větší vzdálenosti. Pomůže dalekohled, kterým by měla jít rozpoznat barva nohou a zobáku – u mláďat je do černa, dospělí mají nohy a zobák jasně červené.

Kompletní výsledky z letoška budeme znát až během srpna a ještě nějakou chvíli potrvá jejich zpracování. Už teď je však zřejmé, že se loňská tragická sezóna s pouhou čtvrtinou úspěšných hnízd opakovat nebude. I letošní počasí si vybralo svou daň a na některých hnízdech mláďata uhynula, ale celkově se zdá, že by mohl být výsledek v porovnání s ostatními roky průměrný a možná i nadprůměrný. Mláďata jsou hlášena z většiny hnízd, ale databáze neumožňuje zadat záznam neúspěšného hnízda, takže vyhodnocení bude probíhat „ručně“ až po kompletaci všech datových podkladů.

Na několika hnízdech se letos opravdu zadařilo. Pět velkých mláďat máme hlášených např. z Komárovic na Vsetínsku, kde se všechna čápata stěhovala z hnízda ohroženého zřícením na novou podložku. Podle Mirka Dvorského, který se údržbě hnízd a kroužkování čápat věnuje, bylo letos na Vsetínsku z 18 hnízd úspěšných 15, což je výborný výsledek. Další „paterčata“ se podařilo dochovat např. v Libivé a ve Štítech na Šumpersku, dále v Háji ve Slezsku a v Ivanovicích na Hané. V Čechách máme pět mláďat hlášno z letohrádku v Ostrově na Karlovarsku a ze Stružnice na Českolipsku. Z mnoha hnízd jsou pak hlášena čtyři mláďata.

V záchranné stanici v Makově na Písecku se podařilo čtyřem mláďatům instalovat miniaturní vysílačky a můžeme tak sledovat, kam se Hynek, Bára, Ondra a Zuzka vydají zimovat. Určitě nás bude jejich osud zajímat.

V půlce července vypršela uzávěrka pro zasílání fotografií do soutěže o nejlepší čapí fotku. Sešlo se pěkných 401 fotografií od 116 autorů, z toho přes 40 fotografií přišlo od dětí do 15 let. Odborná porota tak neměla vůbec lehký úkol. Vítězné a další nejlepší fotografie budete moci vidět od 6. září ve Vrchlabí a potom na dalších místech, o kterých budeme včas informovat.

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.