Instalace čapího hnízda v Debři

V Debři se čápi marně pokoušeli o stavbu hnízda. Místní lidé jim pomohli. Jak? To si přečtěte v článku, který jsme dostali od Milady Vrbové:

Nastal čas opouštění hnízd

Červenec se přehoupl do své druhé poloviny, do doby, kdy mladí čápi pomalu začnou opouštět svá hnízda. Kdy se poprvé pustí do světa právě ti „vaši"?

Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat. Úplně první mláďata jsou hlášena ze záchranné stanice v Makově, a to již z 29. dubna. Zde však nejde o zcela „přirozené“ hnízdění, protože hnízdící pár je hendikepovaný, tudíž nemigruje a navíc jsou čápi krmeni. Mají tedy před ostatními vždy určitý náskok. Ale trable se letos nevyhnuly ani páru v Makově. Podle informací z naší mapy došlo k napadení čapí samičky houserem, který s čápy sdílí výběh a samice si z kolize odnesla zlomené křídlo. Naštěstí byla schopná po ošetření omezeně opět sedět na vejcích a s vydatnou pomocí partnera a zaměstnanců stanice odchovala ze čtyř vajec dvě mláďata. Zajímavostí makovských čápů je, že jimi odchovaná mláďata koncem léta odlétají na zimoviště, přestože jejich rodiče žijí mnoho let trvale v lidské péči.

První mláďata na „divokém“ hnízdě máme hlášena ze statku Závada z Petrovic u Karviné z 5. května. Čerstvá mláďata v mapě jsou zpravidla zaznamenána díky webovým kamerám, protože zjistit líhnoucí se mláďata na vysoko položených hnízdech je téměř nemožné. I na našem webu přinášíme odkazy na sledování více než 20 hnízd po celé ČR a je skvělé, že díky technice máme možnost nahlédnout do čapího soukromí bez toho, abychom ptáky rušili. Vysledovat přítomnost mláďat „pouhým okem“ či dalekohledem lze trpělivým pozorováním hnízda. Rodiče po vylíhnutí mláďat častěji na hnízdě stojí a také hnízdo opuštějí, aby potomkům sehnali dostatek potravy. Zároveň však musí být ve střehu a ochránit mláďata před nepřízní počasí, zejména přívalovými srážkami, chladem, ale i slunečním žárem. Počasí a potrava jsou u čápů bílých klíčové faktory určující přežití mláďat na hnízdě. Ne vždy se rodičům péče daří a pak mohou být záběry webových kamer pro nepřipraveného diváka kruté. Pokud však strádání mláďat na hnízdě přímo nezapříčinil člověk (úhyn jednoho z rodičů v důsledku otravy nebo kolize s lidskou stavbou), nedoporučujeme do hnízdění čápů zasahovat. Příroda si každý rok vybere svou daň a přežijí jen silnější a ti, co měli více štěstí. Je to přirozené, i když se nám to nemusí líbit.

Přejeme všem pozorovatelům, aby měli možnost na hnízdech sledovat pokud možno zdravá a čilá mláďata a prosíme, nezapomeňte svá pozorování a komentáře zaznamenat do mapy – už nyní lze u některých hnízd číst zajímavé postřehy a příběhy.

Děkujeme a přejeme čápům hodně štěstí a jejich pozorovatelům krásné zážitky!

Barbora Kaminiecká

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.