Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Kolik čápat letos vyletí z hnízd?

Čápata na hnízdech už pilně trénují svá křídla a začínají se rozlétávat do světa. A právě teď moc potřebujeme, aby nám lidé napsali, pokud sledují konkrétní hnízdo, jak to na něm vypadá. Zároveň budou mnozí míjet čapí hnízda při svých prázdninových cestách, a to je další možnost, jak získat cenné údaje o letošní sezóně. Až se mladí čápi rozletí po krajině, bude obtížné určit, zda bylo letošní hnízdění úspěšné nebo ne. Na hnízdo se mohou vracet na noc, ale také nemusejí. Proto je právě v těchto dnech nezbytné provést závěrečnou kontrolu hnízd a zapsat údaj do mapy. Stejně důležitý je i zápis o tom, že na hnízdě čápata nejsou. Nedávná vedra a následné silné bouřky si mohly na mláďatech vybrat svou daň.

A jak na hnízdě rozlišíme čapího juniora od jeho rodiče? Dospělí čápi mají výrazně červený zobák a nohy, mladí mají zobák a nohy šedé až černé. Velká mláďata už mají i zobák červený, ale na špičce zůstává stále tmavší než u dospělých. Při kontrole na větší vzdálenost se proto hodí dalekohled.

Jak zatím vypadá letošní sezóna?

I když hlavní čapí rok proběhl vloni, lidé si pozorování čápů oblíbili a v jejich sledování mnozí pokračují i letos. Za to všem moc děkujeme! I letos už máme více než 50 nově zaregistrovaných hnízd a opět se do sčítání zapojilo skoro 500 lidí! Hlášeno je přes 700 obsazených hnízd a na více než 400 hnízdech již byla zapsána mláďata. Doufáme, že v průběhu července nám ještě data ze zatím nezkontrolovaných hnízd přibudou.

Budeme opravovat hnízda

Česká společnost ornitologická plánuje letos po hnízdní sezóně opravit některá čapí hnízda, která potřebují z důvodu nestability či přílišné velikosti zásah. Na opravy byly získány prostředky díky ochotným přispěvatelům z řad veřejnosti a také sponzorům. Prosíme proto pozorovatele, aby nám napsali, pokud narazí na hnízdo, které je potřeba nutně opravit. Situaci prověříme a jestli to bude nutné, na hnízdě zasáhneme. Pokud máte možnost zaslat i fotku hnízda, moc to uvítáme. Zatím není v plánu oprava dlouhodobě opuštěných hnízd, kde se čápi neobjevují, jde nám hlavně o hnízda letos obsazená nebo alespoň navštěvovaná, která však již hrozí např pádem nebo začínají zarůstat nálety apod. Rovněž tak nemáme prostředky na financování nových hnízdních podložek, přesto stále přibývají.

Nová hnízdiště přibývají

I díky loňské kampani Pták roku se ČSO ozývá stále více lidí, kteří by čápům na svém pozemku rádi vybudovali hnízdo nebo hnízdní podložku. ČSO tyto snahy vítá, vždy je však třeba promyslet, zda je lokalita k umístění nového hnízda vhodná. Zvážit musíme zejména to, zda se čápi v oblasti alespoň někdy vyskytují, např. na tahu a hlavně, jestli budou mít případná mláďata čím nakrmit. Kromě vlastního hnízda tak nesmíme zapomenout, že podstatnou roli hraje okolní krajina. Ideální je, pokud jsou v okolí podmáčené louky a pastviny a dále ne příliš intenzivně obhospodařované rybníky. Čápi bílí loví hlavně obojživelníky, větší hmyz, plazy a drobné hlodavce, nepohrdnou ani rybkou či ptačím mládětem. Intenzivně obhospodařovaná zemědělská krajina a rybníky přeplněné kapry jim rozhodně nevyhovují. I toto je důvod, proč se čápi v posledních letech stěhují do vyšších nadmořských výšek, daří se jim např. na Vysočině. Další zajímavou vlastností je čapí „konzervatismus“. Urputně stavějí hnízdo na místě, které je z lidského pohledu nevhodné, vracejí se na stará již nevyhovující místa a s bohorovným klidem míjejí luxusní podložky pro ně s láskou nachystané. Proto je potřeba trpělivost. Máme ale i dobré zprávy. V Horních Heřmanicích na Třebíčsku nechali letos na jaře po konzultaci s ČSO postavit nový sloup s podložkou a vypleteným hnízdem. Protože sloup vztyčili až v dubnu, kdy už je čapí hnízdění v plném proudu, nebylo moc pravděpodobné, že čápi nové hnízdiště obsadí. K velkému překvapení však šťastný majitel pozemku koncem června zaslal fotky s čapím párem, kterému se nové hnízdo zřejmě zalíbilo. Letos už zahnízdit nestihnou, možná jde o mladý pár, ale příští rok se snad do Heřmanic vrátí. Držíme palce!

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.