Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Jak zadávat nová hnízda a pozorování do databáze?

  1. Registrace - před prvním zadáním budete požádáni o registraci. Při každém dalším zadávání už se jen musíte přihlásit pomocí zvoleného jména a hesla. Do databáze mohou přispívat pouze registrovaní pozorovatelé. Naším cílem je, aby vkládaná data byla pravdivá a spolehlivá a abychom vás v případě potřeby mohli kontaktovat. Výsledky budou statisticky zpracovány a budou podkladem k zhodnocení populace čápů nejen u nás, ale i v celé Evropě. Registrací se snažíme vyhnout možnosti zneužití databáze v podobě zadávání nesmyslných či nepravdivých údajů.
  2. Zadání nového hnízda – nejprve se přesvědčte, zda už vaše hnízdo v databázi není. Je velmi pravděpodobné, že již bylo dříve zadáno. V takovém případě můžete doplňovat k hnízdu údaje – přidat nové pozorování. Pokud hnízdo opravdu v databázi není, zadejte jeho polohu dle instrukcí - bližší lokalizaci, název obce, přibližte si mapu klikněte na přesné umístění, GPS souřadnice se vyplní automaticky. Pokud máte fotografii hnízda, nahrajte ji do systému – neměla by být větší než 2MB. Poté dejte Uložit a hnízdo se uloží do databáze. Poté už bude možné pouze přidávat nová pozorování. K jednotlivým hnízdům může kdokoliv nahrát vlastní fotografii. Také je možné upřesnit lokalizaci hnízda, pokud nebyla již předem zadaná.
  3. Zadání nového pozorování – pozorujete čápy na hnízdě, které je již v databázi zadané? Chcete zaznamenat zajímavou aktivitu? Přílet, páření, souboj s cizím čápem, inkubaci, líhnutí mláďat, krmení mláďat – to vše je možné do databáze vložit. Je půlka dubna a na hnízdě stále žádný čáp? I tento údaj je pro nás zajímavý. Vyberte v databázi hnízdo, ke kterému chcete údaj přidat, potom přejděte na další krok. Vyplňte datum a čas pozorování, druh aktivity, počty pozorovaných čápů - pokuste se vše zadávat přímo do databáze nikoliv do poznámky. Pokud např. uvedete, že jste sledovali pár dospělých na hnízdě a do poznámky + 3 čerstvě vylíhlá mláďata, nebudou mláďata v databázi zaznamenána a to by byla škoda. K jednomu pozorování je možné doplnit více aktivit bez toho, že by se změnilo datum a čas pozorování. Počet záznamů k danému hnízdu není nijak omezený, zajímavý je tedy i údaj, že je hnízdo zatím opuštěné.
  4. Pozorování čápů mimo hnízdo - sledovali jste čápa lovícího na louce? Přeletělo vám nad hlavou několik čápů, ale o žádném blízkém hnízdě nevíte? Pozorování čápů mimo hnízdo, prosíme, zapište přímo do faunistické databáze ČSO birds.cz, každý údaj je pro nás cenný! Přihlašovací jména a hesla zůstávají stejná, registrovat se tak stačí pouze jednou.

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.