Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Exkurze ČSO navštívila v Makedonii čapí vesnici

Účastníci historicky nejdelší exkurze ČSO, která proběhla od 5. do 11. května si užívali nevšedních krás makedonské přírody. Zavítali jsme také do čapí vesnice Vrbjani, která se chlubí nebývalou hustotou čapích hnízd. Nejedná se sice o obec, která vloni vyhrála titul „Čapí vesnice roku“, tou se stalo rovněž makedonské Češinovo-Obleševo, ale množstvím čapích hnízd si s vítězem ceny nezadá. Zejména vezmeme-li v úvahu, že vesnice má pouze okolo 400 obyvatel. Jeden z místních nás ujišťoval, že je ve vesnici 80 čapích hnízd. Zdálo se nám to nadsazené, ale dá se předpokládat, že poloviční počet bude vzhledem k velikosti vesnice odpovídající. Každopádně zde není výjimečné, že na jedné střeše bydlí dvě čapí rodiny. Některé využívají sloupy elektrického vedení a největší chloubou pak byla ruina historické tvrze se čtyřmi čapími hnízdy a kvetoucími vlčími máky v rozpadlém zdivu. Příjezd českého autobusu, z kterého vyskákali ornitologové ověšení dalekohledy a fotoaparáty, vzbudil ve vesnici velký zájem. Byli jsme pro místní minimálně stejnou atrakcí jako pro nás čapí obyvatelé vesnice. Čáp bílý je v Makedonii, podobně jako v mnoha jiných zemích, symbolem štěstí a nikdo mu nesmí ublížit. I proto lidé tolerují mnohdy obrovská hnízda na svých střechách a odpustí čápům i nepořádek padající z hnízd. Občas z hnízda padají i živé či mrtvé žáby a někdy dokonce hadi. Navíc v Makedonii nemůžete požádat obec nebo hasiče, aby hnízdo upravili či přemístili bez toho, že celý zásah zaplatíte. Přesto se nám zdálo, že lidé i čápi spolu žijí ve Vrbjani celkem spokojeně. Více zážitků a fotografií z exkurze do Makedonie naleznete příští týden na webu ČSO.

Barbora Kaminiecká, foto Ivan Mikšík a Barbora Kaminiecká

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.