Čapí sezóna už je v plném proudu

Až s Velikonocemi zima definitivně předala žezlo jaru a na naší čapí mapě je to vidět. Čápi obsazují svá hnízda a vy je pozorujete a zapisujete do databáze. To je skvělé, protože už díky vám máme letos zkontrolovanou skoro polovinu hnízd a na téměř 300 z nich už čápi dorazili.

„Na svatého Řehoře čáp letí přes moře“ – platí to stále?

TZ ČSO, Praha, 12. 3. 2018. Podle prastaré pranostiky, kterou zná většina z nás, by čápi právě dnes měli přelétat moře a my bychom je mohli v následujících dnech čekat doma na hnízdech.

Na svatého Řehoře...

…čáp přiletí od moře, praví lidová pranostika. A Řehoř má svátek již toto pondělí 12. března. Nezvykle silné mrazy, které v posledních dvou týdnech sevřely Českou republiku konečně polevily a snad se konečně dočkáme jara. My i čápi.

Děkujeme všem za data ze sledování hnízdění čápů

Nebývalé úsilí je patrné hned při prvním pohledu na čapí mapu, kde červené puntíky značící velká mláďata na první pohled převažují.

Zatímco v loňském roce bylo v době vzletných mláďat zkontrolováno pouze 362 hnízd a my jsme zdůrazňovali význam kontrol v tomto období pro určení úspěšnosti hnízdění, letos je k naší radosti situace naprosto jiná. Byť se přesný počet kontrol dozvíme až při vyhodnocení hnízdění, určitě bude výrazně vyšší. Na 439 hnízdech máme totiž už teď hlášena vzletná mláďata, některá data možná ještě chybí a jistě ne všechny kontroly hnízd byly pozitivní.

Jak vlastně hnízdění dopadlo? Byť jsme na některých hnízdech i letos zaznamenali smutné události, celkově vypadá výsledek letošního hnízdění příznivě. Na mnoha hnízdech jsme se dokonce setkávali s 5 mláďaty, což není zas tak běžné. Přesné výsledky ale ještě nemáme. K tomu potřebujeme mít jistotu, že máme již všechna dostupná data k dispozici.

Proto prosíme, pokud máte nějaké pozorování, které zůstalo jen na papíře, zadejte ho nejpozději do 15.9. na Čapí hnízda. Bylo by škoda, kdyby vaše pozorování nebylo zahrnuto do souhrnných výsledků. Zadávejte i pozorování, kdy už čáp na hnízdě nebyl.

Za ČSO předem děkuje

Gabriela Dobruská

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.