Instalace čapího hnízda v Debři

V Debři se čápi marně pokoušeli o stavbu hnízda. Místní lidé jim pomohli. Jak? To si přečtěte v článku, který jsme dostali od Milady Vrbové:

Nastal čas opouštění hnízd

Červenec se přehoupl do své druhé poloviny, do doby, kdy mladí čápi pomalu začnou opouštět svá hnízda. Kdy se poprvé pustí do světa právě ti „vaši"?

Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Děkujeme všem za data ze sledování hnízdění čápů

Nebývalé úsilí je patrné hned při prvním pohledu na čapí mapu, kde červené puntíky značící velká mláďata na první pohled převažují.

Zatímco v loňském roce bylo v době vzletných mláďat zkontrolováno pouze 362 hnízd a my jsme zdůrazňovali význam kontrol v tomto období pro určení úspěšnosti hnízdění, letos je k naší radosti situace naprosto jiná. Byť se přesný počet kontrol dozvíme až při vyhodnocení hnízdění, určitě bude výrazně vyšší. Na 439 hnízdech máme totiž už teď hlášena vzletná mláďata, některá data možná ještě chybí a jistě ne všechny kontroly hnízd byly pozitivní.

Jak vlastně hnízdění dopadlo? Byť jsme na některých hnízdech i letos zaznamenali smutné události, celkově vypadá výsledek letošního hnízdění příznivě. Na mnoha hnízdech jsme se dokonce setkávali s 5 mláďaty, což není zas tak běžné. Přesné výsledky ale ještě nemáme. K tomu potřebujeme mít jistotu, že máme již všechna dostupná data k dispozici.

Proto prosíme, pokud máte nějaké pozorování, které zůstalo jen na papíře, zadejte ho nejpozději do 15.9. na Čapí hnízda. Bylo by škoda, kdyby vaše pozorování nebylo zahrnuto do souhrnných výsledků. Zadávejte i pozorování, kdy už čáp na hnízdě nebyl.

Za ČSO předem děkuje

Gabriela Dobruská

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.