Instalace čapího hnízda v Debři

V Debři se čápi marně pokoušeli o stavbu hnízda. Místní lidé jim pomohli. Jak? To si přečtěte v článku, který jsme dostali od Milady Vrbové:

Nastal čas opouštění hnízd

Červenec se přehoupl do své druhé poloviny, do doby, kdy mladí čápi pomalu začnou opouštět svá hnízda. Kdy se poprvé pustí do světa právě ti „vaši"?

Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Čapí sezóna už je v plném proudu

Až s Velikonocemi zima definitivně předala žezlo jaru a na naší čapí mapě je to vidět. Čápi obsazují svá hnízda a vy je pozorujete a zapisujete do databáze. To je skvělé, protože už díky vám máme letos zkontrolovanou skoro polovinu hnízd a na téměř 300 z nich už čápi dorazili.

Ale neměli to letos jednoduché. Zima se nechtěla jen tak vzdát a březnové mrazy a přívaly nového sněhu čápům hodně zkomplikovaly návrat na hnízdiště. O promrzlé a letu neschopné čápy se museli letos postarat v Bulharsku. Mnoho z nich zřejmě mrazivé počasí nepřežilo. Jedním ze statečných, který se přes Bulharsko vrátil a víme to díky solární vysílačce je čáp jménem Vodňan z jihočeských Vodňan.

Doufejme, že čápi všechny potíže překonali a nyní se už můžeme těšit z jejich přítomnosti. Na mnoha hnízdech budeme mít letos opět možnost sledovat hnízdění čápů v přímém přenosu pomocí webových kamer. Je to unikátní způsob, jak bez rušení ptáků zažívat jejich každodenní radosti i starosti - námluvy, páření, snášení vajec, inkubaci a krmení mláďat až do opuštění hnízda čapími výrostky. Můžeme tak být i svědky méně příjemných scén - úhynu mláďat v důsledku chladného počasí nebo nedostatku potravy. Malá mláďata někdy nepřežijí přívalové deště... To je příroda a čápi nemají jiného přirozeného nepřítele než je počasí. A ano, samozřejmě, člověk a jeho počínání. U nás je zástřel čápa věcí zcela výjimečnou, ale totéž se nedá říct o zemích jižně a jihovýchodně od nás, přes které se čápi vracejí, a kde je často čeká zbytečná smrt díky "lovcům", kteří pálí po všem, co se na obloze objeví a ještě se nezapomenou svými úlovky pochlubit na internetu. Kritická je zejména situace v Libanonu, který leží na tahové cestě čápů z Afriky a kde je ročně ilegálně zastřeleno 2,6 milionů ptáků!. Varující jsou i počty čápů zabitých na elektrických vedeních či turbínami větrných elektráren. Další hynou zamotaní v sítích chránící rybníky před nálety rybožravých ptáků, zejména na tahových zastávkách v Izraeli. Tady je v moci člověka rizika zmírnit a snažit se čápům pomoci.

Proto doporučujeme v případě čápů zasáhnout do hnízdění jedině v případě, že viníkem neštěstí na hnízdě je člověk. Tak tomu bylo např. v případě otrávené čapí samičky v Dubném, čápa zamotaného do vlasce v lednickém parku nebo čápa z Chromče, který si těžce poranil křídlo o anténu u hnízda. Také úhyn jednoho z rodičů na hnízdě v Česticích byl způsoben lidskou činností. V případech, kdy není viníkem člověk, doporučujeme čápům do hnízdění nezasahovat a nechat vše na přírodě. Čápi se však již před mnoha lety rozhodli, že se ze stromů přestěhují na naše stavby – tovární komíny, střechy či sloupy elektrického vedení. Proto je oprávněné a žádoucí, pokud jejich hnízdu hrozí pád, či je příliš mohutné a ohrožuje stavbu pod sebou, aby bylo hnízdo opraveno, sníženo nebo v případě, že musí být hnízdo odstraněno, poskytnot čápům náhradní hnízdiště. Nesmíme však zapomenout, ža ke každému zásahu do hnízda čápa bílého je potřeba příslušné povolení. Proto doporučujeme ohrožené hnízdo nahlásit ornitologům a nechat zásah na odbornících.

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.