Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Čapí sezóna už je v plném proudu

Až s Velikonocemi zima definitivně předala žezlo jaru a na naší čapí mapě je to vidět. Čápi obsazují svá hnízda a vy je pozorujete a zapisujete do databáze. To je skvělé, protože už díky vám máme letos zkontrolovanou skoro polovinu hnízd a na téměř 300 z nich už čápi dorazili.

Ale neměli to letos jednoduché. Zima se nechtěla jen tak vzdát a březnové mrazy a přívaly nového sněhu čápům hodně zkomplikovaly návrat na hnízdiště. O promrzlé a letu neschopné čápy se museli letos postarat v Bulharsku. Mnoho z nich zřejmě mrazivé počasí nepřežilo. Jedním ze statečných, který se přes Bulharsko vrátil a víme to díky solární vysílačce je čáp jménem Vodňan z jihočeských Vodňan.

Doufejme, že čápi všechny potíže překonali a nyní se už můžeme těšit z jejich přítomnosti. Na mnoha hnízdech budeme mít letos opět možnost sledovat hnízdění čápů v přímém přenosu pomocí webových kamer. Je to unikátní způsob, jak bez rušení ptáků zažívat jejich každodenní radosti i starosti - námluvy, páření, snášení vajec, inkubaci a krmení mláďat až do opuštění hnízda čapími výrostky. Můžeme tak být i svědky méně příjemných scén - úhynu mláďat v důsledku chladného počasí nebo nedostatku potravy. Malá mláďata někdy nepřežijí přívalové deště... To je příroda a čápi nemají jiného přirozeného nepřítele než je počasí. A ano, samozřejmě, člověk a jeho počínání. U nás je zástřel čápa věcí zcela výjimečnou, ale totéž se nedá říct o zemích jižně a jihovýchodně od nás, přes které se čápi vracejí, a kde je často čeká zbytečná smrt díky "lovcům", kteří pálí po všem, co se na obloze objeví a ještě se nezapomenou svými úlovky pochlubit na internetu. Kritická je zejména situace v Libanonu, který leží na tahové cestě čápů z Afriky a kde je ročně ilegálně zastřeleno 2,6 milionů ptáků!. Varující jsou i počty čápů zabitých na elektrických vedeních či turbínami větrných elektráren. Další hynou zamotaní v sítích chránící rybníky před nálety rybožravých ptáků, zejména na tahových zastávkách v Izraeli. Tady je v moci člověka rizika zmírnit a snažit se čápům pomoci.

Proto doporučujeme v případě čápů zasáhnout do hnízdění jedině v případě, že viníkem neštěstí na hnízdě je člověk. Tak tomu bylo např. v případě otrávené čapí samičky v Dubném, čápa zamotaného do vlasce v lednickém parku nebo čápa z Chromče, který si těžce poranil křídlo o anténu u hnízda. Také úhyn jednoho z rodičů na hnízdě v Česticích byl způsoben lidskou činností. V případech, kdy není viníkem člověk, doporučujeme čápům do hnízdění nezasahovat a nechat vše na přírodě. Čápi se však již před mnoha lety rozhodli, že se ze stromů přestěhují na naše stavby – tovární komíny, střechy či sloupy elektrického vedení. Proto je oprávněné a žádoucí, pokud jejich hnízdu hrozí pád, či je příliš mohutné a ohrožuje stavbu pod sebou, aby bylo hnízdo opraveno, sníženo nebo v případě, že musí být hnízdo odstraněno, poskytnot čápům náhradní hnízdiště. Nesmíme však zapomenout, ža ke každému zásahu do hnízda čápa bílého je potřeba příslušné povolení. Proto doporučujeme ohrožené hnízdo nahlásit ornitologům a nechat zásah na odbornících.

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.