Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Čapí fotosoutěž má vítěze

Na slavnostní vernisáži výstavy ČÁPI 2014 byli vyhlášeni vítězové fotografické soutěže. Vernisáž proběhla ve Vrchlabí v Krkonošském centru environmentální výchovy KRTEK v sobotu 6. září. Absolutním vítězem se stal Petr Salinger, který si odnesl hlavní cenu, dalekohled Swarovski, za působivý snímek „Úmrtí v rodině“.

Dalšími oceněnými jsou Michael Kudela s fotografií čápa bílého„Na lovu“ a Václav Sojka s fotografií „Mladí čápi černí na skalním hnízdě“. V kategorii fotografů do 15 let jasně zvítězil Ondřej Pelánek se snímkem „Domů“, druhé a třetí místo připadlo Petru Tomášovi za fotografii „Souboj na komíně“ a Lukáši Bílému za snímek „Čápi na hnízdě“.

Porota hodnotila celkem 410 fotografií od autorů z celé republiky, na 60 z nich se dočkalo uveřejnění na putovní výstavě. Snímky pocházejí z různých míst České republiky a nechybí ani několik exotických fotografií afrických a asijských druhů čápů.

Slavnostní vernisáže se zúčastnila téměř stovka hostů a věříme, že nebyli zklamáni. Výstavu je možné navštívit až do 15. října v Krkonošském centru environmentálního vzdělávání KRTEK. Poté se přesune do Českých Budějovic a do Prahy, další místa budou následovat a budeme o nich včas informovat.

Snímky vybrané pro výstavu si mohou zájemci prohlédnout a odnést i v katalogu, který byl u příležitosti výstavy vydán.

„Občas se mě lidé ptají, jaký smysl má chránit ten nebo onen ptačí druh,“ říká kurátor výstavy a ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. „Výstava ČÁPI 2014 myslím na tuto otázku dává jasnou odpověď – protože bez nich by byl náš svět o mnoho chudší.“

Výstava je umístěna v zajímavých prostorách environmentálního centra KRTEK  Foto Jakub Kašpar

Na vernisáž dorazilo téměř 100 lidí, posluchárna centra byla plná Foto Michal Skalka

Pro cenu za druhé místo si přišel Michael Kudela Foto Michal Skalka

Vítěz kategorie do 15 let Ondra Pelánek Foto Michal Skalka

Návštěvníci shlédli téměř 60 čapích fotografií Foto Jakub Kašpar

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.