Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Čápata, kam se podíváš

Čapí sezóna je opravdu v plném proudu a mláďata už máme hlášena téměř ze 400 hnízd po celé republice. Údaj rozhodně není kompletní, mnohá hnízda stále nebyla letos vůbec zkontrolována a z některých se nám údaje sejdou až na konci sezóny, kdy nám je dodají jednotliví koordinátoři. Přesto nás moc těší váš zájem zapojit se do sčítání. Možná právě vy pravidelně sledujete konkrétní hnízdo a svá pozorování zapisujte do mapy nebo jste nám na naši čapí adresu cap@birdlife.cz poslali údaj, kde jste jaké čápy viděli a co se děje na hnízdech ve vašem okolí. Mnozí z vás se zapojili opravdu s vervou a systematicky objíždějí jednotlivá hnízda. Od spuštění webu jsme díky vám získali údaje o téměř 360 hnízdech, která v mapě nebyla předtím zanesena. Zpřesňujete data k hnízdům, fotíte čápy a spolu s námi máte radost z toho, že se letos na mnoha místech čápům daří. Předběžné výsledky letošní sezóny zveřejníme již v červenci.

Čapí život však není jednoduchý a jen asi čtvrtina mláďat má reálnou šanci přežít do dalších let a ještě méně jich po několika letech založí vlastní rodinu. Zákony přírody jsou neúprosné a jen silnější přežijí. Dvojnásob to platí u těch druhů, které se každoročně vydávají na nesmírně riskantní cestu na zimoviště. Ale vzhledem k tomu, jak jsme nejen čápům zejména v posledním století zkomplikovali život, zaslouží si naší ochranu a zásahy na hnízdech a snaha zachránit ohrožená mláďata jsou z našeho hlediska ospraveditelné.

V posledních týdnech probíhá na mnoha místech kroužkování čápat, které není jen zajímavou kratochvílí ornitologů. Díky značení se můžeme o životě čápů dozvědět mnoho zajímavého a také podstatného pro další kroky v jejich ochraně. Přinášíme několik fotografií z kroužkování čápů v Křeptově a Skřinářově. Tyto akce byly organizovány generálním partnerem kampaně Pták roku, kterým je E.ON Česká republika s.r.o. Okroužkováni byli i čápi na Rokycansku, podrobnosti můžete najít v tiskové zprávě ČSOP a fotografie Karla Brože si můžete prohlédnout zde. Kroužkování čápů se zpravidla neobejde bez použití hasičské techniky. Všem hasičským sborům, které se akcí dobrovolně účastní, moc děkujeme!

Foto Božena Herodesová, E.ON Česká republika s.r.o.

Čáp na hnízdě v Křeptově

V Křeptově byla mláďata ještě poměrně malá

Čapí kroužek

Hnízdo ve Skřinářově

Dostupné jen s hasičskou technikou

Ve Skřinářově už byla čápata pořádná

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.