Stanovisko ČSO k úhynu mladého čápa v Jihlavě

V pátek 21. července uhynulo jediné zbývající mládě na hnízdě v Jihlavě. Přinášíme stanovisko ČSO k této smutné události.

Stanovisko k čápům v Dubném

Informace Skupiny pro výzkum brodivých ptáků (Ciconiiformes) ČR a SR při ČSO a SOS k problematice hnízdění čápů bílých v obci Dubné (ČB).

Smrt čápat vyvolala vlnu emocí

Praha, 29. 6. 2017. Dnešní deštivé počasí zapříčinilo úhyn posledního mláděte čápů na hnízdě v Dubném. Jistě nebylo jediné, ale je zde webkamera a o něm se mluví. U tohoto páru se tak navíc letos stalo již podruhé - o to větší vlnu lítosti mezi lidmi jeho smrt vyvolala. Nepříznivé počasí je nejčastější příčinou úhynu čapích mláďat. Další zahynou při vylétnutí z hnízda na sloupech elektrického vedení, otravou, na tahu, kdy jsou i loveni, atd.

Čáp zraněný v Chromči přežil

Osud čápa, který se zranil začátkem dubna o anténu u hnízda v Chromči, byl nejistý. S těžkým poraněním křídla byl transportován do záchranné stanice v Rudě nad Moravou. Jelikož se tak stalo v počátku hnízdní sezóny, našel si osiřelý partner už za dva dny nového druha. Vzniklý pár úspěšně vyvedl tři mladé. Další dobrou zprávou je, že i zraněný čáp se po čtyřech měsících natolik zotavil, že mohl být v prvním srpnovém týdnu vypuštěn. Zatím se drží poblíž stanice a trénuje zahojené křídlo. Při pohledu na to, jak zranění vypadalo, je jeho uzdravení malý zázrak. První odhady byly, že již nikdy létat nebude. Ale jak je vidět z přiložených fotografií, je to velký bojovník.

Čápi sice s oblibou využívají lidské stavby, ať už komíny, sloupy elektrického vedení, střechy či umělé podložky ke hnízdění, ale toto soužití si často vybere i krutou daň. Nejčastěji končí čapí život na drátech elektrického vedení, ale výjmečné nejsou ani jiné kolize s výdobytky naší civilizace.

Zranění křídla vypadalo opravdu hrozivě

 

Po 17 dnech...

 

Po čtyřech měsících konečně rozběh...

...a let

Foto Jitka Maixnerová

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.