„Na svatého Řehoře čáp letí přes moře“ – platí to stále?

TZ ČSO, Praha, 12. 3. 2018. Podle prastaré pranostiky, kterou zná většina z nás, by čápi právě dnes měli přelétat moře a my bychom je mohli v následujících dnech čekat doma na hnízdech.

Na svatého Řehoře...

…čáp přiletí od moře, praví lidová pranostika. A Řehoř má svátek již toto pondělí 12. března. Nezvykle silné mrazy, které v posledních dvou týdnech sevřely Českou republiku konečně polevily a snad se konečně dočkáme jara. My i čápi.

Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

Čáp zraněný v Chromči přežil

Osud čápa, který se zranil začátkem dubna o anténu u hnízda v Chromči, byl nejistý. S těžkým poraněním křídla byl transportován do záchranné stanice v Rudě nad Moravou. Jelikož se tak stalo v počátku hnízdní sezóny, našel si osiřelý partner už za dva dny nového druha. Vzniklý pár úspěšně vyvedl tři mladé. Další dobrou zprávou je, že i zraněný čáp se po čtyřech měsících natolik zotavil, že mohl být v prvním srpnovém týdnu vypuštěn. Zatím se drží poblíž stanice a trénuje zahojené křídlo. Při pohledu na to, jak zranění vypadalo, je jeho uzdravení malý zázrak. První odhady byly, že již nikdy létat nebude. Ale jak je vidět z přiložených fotografií, je to velký bojovník.

Čápi sice s oblibou využívají lidské stavby, ať už komíny, sloupy elektrického vedení, střechy či umělé podložky ke hnízdění, ale toto soužití si často vybere i krutou daň. Nejčastěji končí čapí život na drátech elektrického vedení, ale výjmečné nejsou ani jiné kolize s výdobytky naší civilizace.

Zranění křídla vypadalo opravdu hrozivě

 

Po 17 dnech...

 

Po čtyřech měsících konečně rozběh...

...a let

Foto Jitka Maixnerová

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.