Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Čáp zraněný v Chromči přežil

Osud čápa, který se zranil začátkem dubna o anténu u hnízda v Chromči, byl nejistý. S těžkým poraněním křídla byl transportován do záchranné stanice v Rudě nad Moravou. Jelikož se tak stalo v počátku hnízdní sezóny, našel si osiřelý partner už za dva dny nového druha. Vzniklý pár úspěšně vyvedl tři mladé. Další dobrou zprávou je, že i zraněný čáp se po čtyřech měsících natolik zotavil, že mohl být v prvním srpnovém týdnu vypuštěn. Zatím se drží poblíž stanice a trénuje zahojené křídlo. Při pohledu na to, jak zranění vypadalo, je jeho uzdravení malý zázrak. První odhady byly, že již nikdy létat nebude. Ale jak je vidět z přiložených fotografií, je to velký bojovník.

Čápi sice s oblibou využívají lidské stavby, ať už komíny, sloupy elektrického vedení, střechy či umělé podložky ke hnízdění, ale toto soužití si často vybere i krutou daň. Nejčastěji končí čapí život na drátech elektrického vedení, ale výjmečné nejsou ani jiné kolize s výdobytky naší civilizace.

Zranění křídla vypadalo opravdu hrozivě

 

Po 17 dnech...

 

Po čtyřech měsících konečně rozběh...

...a let

Foto Jitka Maixnerová

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.