Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Čáp bílý z Domažlicka doletěl až do Gambie v západní Africe

Byl okroužkován v červnu 2014 jako nevzletné mládě speciálním plastovým „ELSA“ kroužkem s nápisem N. Museum Praha CA 155 v Draženově u Domažlic. Spolu s dalšími třemi sourozenci se vylíhl na hnízdě umístěném na funkčním komínu kotelny v areálu místního zemědělského družstva.

 Na komíně ZD Draženov hnízdí čápi bílí od roku 2008. Původně si postavili hnízdo na funkčním průduchu. Proto ještě tentýž rok členové DESOP Plzeň spolu se zemědělci hnízdo přesunuli na umělou hnízdní podložku mimo komín.

Když kroužkovatel Miloš Paisker vylezl 14. 6. loňského roku na hnízdo v Draženově, aby okroužkoval čtyři cca 3-4 týdny stará mláďata, nikdo netušil, že právě jedno z nich doletí až do nejzápadnější části afrického kontinentu.

Minulý týden došla do Kroužkovací stanice NM zpráva, že čáp bílý s kroužkem CA 155 byl, bohužel mrtvý, nalezen 25. března letošního roku v africké Gambii u vesnice Marrong. Z hnízdiště tak urazil cestu dlouhou 4777 km.

Nález čápa bílého v Gambii je vůbec prvním hlášením našeho ptáka z této země a teprve druhým zaznamenaným nálezem našeho čápa bílého v západní Africe (první pochází z roku 1986 z Ghany). Právě část čápů ze západních Čech letí do zimovišť v západní Africe jihozápadním směrem přes Pyrenejský poloostrov. V posledních letech přibývá ptáků zimujících již ve Španělsku. Proto se západočeští čápi vracejí na hnízdiště i o 2-3 týdny dříve než čápi z ostatních částí naší republiky, kteří musí absolvovat mnohem delší cestu. Na zimoviště ve východní a jižní Africe totiž letí přes Balkán, Turecko a Blízký východ a jejich cesta je tak o několik tisíc km delší.

I přesto, že čáp z Draženova absolvoval úctyhodnou cestu, zdaleka není naším rekordmanem. Pokud jde o překonanou vzdálenost, „český rekord“ drží mladý čáp označený na hnízdě v Bílých Poličanech na Trutnovsku 3. 7. 1995. Tento pták zahynul kuriózní smrtí – v únoru 1996 byl popálen při požáru strniště na zemědělské farmě poblíž Kapského města v Jihoafrické republice, 9425 km vzdušnou čarou od rodného hnízda. Údaje od ptáků vybavených satelitními vysílači však ukazují, že čápi neletí přímo a skutečná uražená vzdálenost je mnohem delší – cesta na zimoviště a zpět může v případě některých jedinců v součtu měřit i výrazně více než 20 000 km.

Karel Makoň (DESOP), Jaroslav Cepák (Kroužkovací stanice NM)

Kroužkování čápů na hnízdě v Draženově

Hnízdo v Draženově na komíně na umělé podložce

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.