Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Líhnou se první čápata!

S prvními květnovými dny se na naší mapě začaly objevovat oranžové kroužky ohlašující líhnutí čapích mláďat.

Blíží se prodloužené víkendy, sledujte čapí hnízda!

Blíží se pro mnohé z nás hned 2 prodloužené víkendy, které slibují krásné počasí jako stvořené k výletu do přírody, ke kontrole čapích hnízd.

 

Bedřiška – příběh jako z telenovely

K zapsání Bedřiščina hnízda jsme vyzývali v posledním čísle Ptačího světa a ještě než časopis opustil tiskárnu bylo hnízdo zapsané. Jenže to jsme ještě nevěděli, že na něm již Bedřiška není…

Ale od začátku. Čapí samice, kterou místní pojmenovali Bedřiška, hnízdila ve Vícenicích na Vysočině asi 15 let. Kvůli zranění, které zřejmě jako mladá utrpěla, nedokázala na zimu odletět a přečkávala ji ve vesnici s pomocí místních lidí. Bedřišky se ujala paní Božena Chalupová a krmila ji jednodenními kuřaty z nedaleké drůbežárny. Někdy si Bedřiška zaletěla pro svou porci i v době krmení mláďat. Její partner a mláďata jako správní tažní ptáci na zimu odlétali na jih. Letos se však kromě Bedřiščina partnera objevil v prvním dubnovém týdnu u hnízda ještě jiný pár. Není vyloučené, že se jednalo o některého z jejích potomků. Čápi o hnízdo svedli nelítostný souboj, ze kterého si Bedřiška odnesla ošklivé rány na zádech. Vzhledem k pokročilému věku však neměla mnoho šancí hnízdo ubránit. Vyděšenou a zraněnou ji našli místní v jedné ze zahrad, kde se schovávala v rybízových keřích. Zavolali Ligu na ochranu zvířat v Třebíči a její zaměstnanci Bedřišku odchytili a dopravili do Ptačího centra v Brně, které se stará o hendikepovaná zvířata z volné přírody. Zranění naštěstí nebylo vážné a Bedřiška nalezla v Brně nejen nový domov, ale i nového partnera. Stal se jím hendikepovaný čáp Karel, a jak nám sdělil vedoucí stanice Zdeněk Machař (na fotografii nahoře), je to láska jako trám, nic takového prý u čápů ještě neviděl. Partneři už spolu údajně ve výběhu budují třetí hnízdo, ale na vajíčka zatím nedošlo. Bedřiška se sice možná pářila ještě s původním samcem ve Vícenicích, ale vejce nesnesla a Karel vzhledem k svému hendikepu hůř drží rovnováhu, což je u čápů při kopulaci podstatné. Ale držme jim palce a třeba se i v Brně dočkají Bedřiščiných potomků. Zdá se, že Bedřiška si v Ptačím centru užije zasloužený důchod. Velmi rychle si zvykla na nové prostředí a je prý moc spokojená. Jak si vede nový pár ve Vícenicích zatím nevíme, ale třeba nám údaj někdo do databáze doplní.

Odchyt Bedřišky v zahradě

Zranění utržené v souboji

Bedřiška je připravena na cestu do nového domova

Nový čapí pár ve Vícenicích

Všechny fotografie k článku poskytla Liga na ochranu zvířat v Třebíči

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.