„Na svatého Řehoře čáp letí přes moře“ – platí to stále?

TZ ČSO, Praha, 12. 3. 2018. Podle prastaré pranostiky, kterou zná většina z nás, by čápi právě dnes měli přelétat moře a my bychom je mohli v následujících dnech čekat doma na hnízdech.

Na svatého Řehoře...

…čáp přiletí od moře, praví lidová pranostika. A Řehoř má svátek již toto pondělí 12. března. Nezvykle silné mrazy, které v posledních dvou týdnech sevřely Českou republiku konečně polevily a snad se konečně dočkáme jara. My i čápi.

Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

V Dubném uhynula samice na hnízdě

Smutnou zprávu nám zaslal koordinátor sčítání čápů z jižních Čech pan Stanislav Chvapil. Letos první hlášený čáp z Dubného na českobudějovicku přišel o svou partnerku, se kterou v Dubném úspěšně hnízdil tři roky. Podle webu se samec, kroužkovaný v roce 2003 v Německu, objevil na hnízdě 27. února, ale Stanislav Chvapil upřesnil, že přiletěl již 20. února. Samice, narozená a kroužkovaná v roce 2007 panem Milanem Frenclem v Malontech na českokrumlovsku, dorazila 10. března. O měsíc později 10. dubna ve večerních hodinách uhynula na hnízdě. Příčina úhynu není známa, tělo bylo nepoškozené, proto bylo posláno na pitvu, aby se vyloučila nebo potvrdila možná otrava. Na hnízdě bylo již šest vajec, která byla převezena k inkubaci do ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Zásah se neobešel bez pomoci hasičské techniky a při té příležitosti bylo hnízdo rovněž sníženo, aby pro svou velkou hmotnost nenarušilo statiku kostela. V loňském roce zde čápi úspěšně vyvedli tři mladé.

Hasiči odebrali z hnízda šest vajec a hnízdo následně snížili kvůli bezpečnosti. Foto Petr Skála

Samec přihlížel z nedalekého komína. Foto Petr Skála

V roce 2014 vyvedl pár tři mláďata. Foto Ladislav Bílý

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.