Tajemný čáp černý

Všímejte si čápů nad hlavou, zda se náhodou nejedná o tajemného čápa černého!

Vejce nebo velká mláďata?

Je to více než měsíc, kdy se vylíhla první letošní mláďata. Ta by dnes byla již plně opeřená, podobně jako mláďata v Chebu či o týden mladší v Makově.

Něco radostného: Pohled do hnízda v Makově

Po předchozí smutné zprávě přinášíme jednu veselou. Na Záchranné stanici v Makově se vylíhla další čápata!

Mezinárodní čapí konference

Ve dnech 4. až 6. září 2014 se v polské Zieloné Góře uskutečnila historicky první mezinárodní konference věnovaná čápu bílému. Účast byla vskutku mezinárodní, potkali se zde čapí odborníci i milovníci čápa z mnoha evropských i asijských zemí.

Během nabitého programu jsme vyslechli příspěvek od Judy Shamoun-Batanes o migraci holandských čápů, informace o zimování portugalských (Nathalie Gilbert) a španělských (José Aguirre) čápů na skládkách odpadu. Také Irina Sasmusenko přednesla výsledky monitoringu v Bělorusku a Hans Skov vykreslil zajímavou historii dánských čápů. Reto Zingg mluvil o švýcarské populaci a Emilio Rojas o francouzské čapí situaci. Dokonce jsme se dozvěděli i o stavu populací čápů v Číně (Lizhi Zhou) a Turecku (Cagri Gócek, Ortac Onmus, Hans Stork). Nesmím zapomenout ani na slovenské (Miroslav Fulín a Jan Gúgh), německé (Ute Eggers a Kai-Michael Thomsen) a maďarské (Ferenc Papp) kolegy, kteří mluvili také o svých domácích populacích. Samozřejmě účast byla hojná i z hostitelské země – Piotr Tryjanowski, Leszek Jerzak, Mariusz Kasprzak, Wojciech Kania, Piotr Profus a Zbignew Jakubiec.

V rámci konferenčního workshopu o ochraně a obnově hnízd a hnízdních podložek, který vedl Ireneusz Kaluga, se všichni účastníci podíleli na přípravě, vztyčení a obnovení zničeného čapího hnízda ve vesničce u Zielonej Góry. Symbolicky pak u tohoto hnízda vznikla společná fotka všech účastníků, pořízená jak jinak než z vysokozdvižné plošiny. Celá konference se nesla ve velmi přátelském a rodinném duchu, takže není divu, že na závěr konference byla založena tradice těchto mezinárodních setkání každé tři roky. Proto se v roce 2017 můžeme těšit na setkání tentokrát někde v západní Evropě.

Markéta Nyklová Ondrová

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.