„Na svatého Řehoře čáp letí přes moře“ – platí to stále?

TZ ČSO, Praha, 12. 3. 2018. Podle prastaré pranostiky, kterou zná většina z nás, by čápi právě dnes měli přelétat moře a my bychom je mohli v následujících dnech čekat doma na hnízdech.

Na svatého Řehoře...

…čáp přiletí od moře, praví lidová pranostika. A Řehoř má svátek již toto pondělí 12. března. Nezvykle silné mrazy, které v posledních dvou týdnech sevřely Českou republiku konečně polevily a snad se konečně dočkáme jara. My i čápi.

Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

Zimování čápů v Čechách

Krmení čápů během zimy je praxí ve Francii, Holandsku nebo Německu. Pro čápy to však může mít vážné následky. Tito přikrmovaní ptáci opouštějí migrační chování a obsazují extrémně brzy nejvýhodnější hnízdiště, odkud odeženou tažné čápy po jejich příletu. Čápi si na nabízenou potravu zvyknou a stávají se tak vlastně domestikovanými ptáky. Z dlouhodobého hlediska je tak pro ochranu čápů přikrmování přinejmenším diskutabilní a úsilí by mělo být věnováno hlavně ochraně biotopů, jako jsou extenzivně obhospodařované podmáčené louky, kde čápi nacházejí dostatek přirozené potravy.

Čápi v Blatné

Nejznámější, mediálně sledovaný a dlouhodobě zimující čapí pár najdeme v Blatné v okrese Strakonice. Čápi zde hnízdí na komíně bývalého lihovaru. Hnízdící samec s pravděpodobně německým, zeleným kroužkem na pravé noze zůstal v Blatné poprvé přes zimu 2006-2007. Jeho samička, označená rovněž německým kroužkem jako mládě na hnízdě v roce 2003, hnízdí v Blatné pravidelně od roku 2005. Od roku 2007 vyvádí pár pravidelně mláďata a rovněž v Blatné začal zimovat. V roce 2008 čelili staří ptáci mrazům okolo -15°C. Jednoho rána v lednu 2010 byl na teploměru v Blatenském lihovaru mráz –27°C. V těchto podmínkách by se však již čápi bez pomoci lidí neobešli. V silných mrazech jsou proto krmeni ze sádek Blatenské ryby. Pracovníci rybářství jim hází nasekané kousky kaprů lopatou na led zamrzlého rybníka u zámku. V mírnějších mrazech loví čápi potravu i v tekoucí vodě říčky Lomnice přímo ve městě. Koncem léta 2012 zmizel samec se zeleným kroužkem. Jestli zahynul nebo nějakým způsobem o kroužek přišel není známo, každopádně se na hnízdě objevila samice s partnerem bez kroužku. V loňském roce, pro čápy katastrofálním kvůli chladnému a deštivému počasí, vyvedl tento „staronový“ pár i díky časnějšímu zahnízdění úspěšně dvě mláďata. Samička se tak letos chystá na svou „jubilejní“ desátou hnízdní sezónu. Přejme celé čapí rodině v Blatné hodně štěstí!

Podrobnosti o hnízdění a zimování čápů v Blatné naleznete v článku Stanislava Chvapila v Ptačím světě nebo na webu ZO ČSOP Blatná

 

Další známý případ zimování je z Vícenic u Náměště nad Oslavou kde důchodkyně paní Chalupová už asi třináct let opečovává čápici Bedřišku, která zde pravidelně vyvádí mladé na hnízdě umístěném na podložce za komínem samoobsluhy.

 

A do zimovišť se vloni nechtělo ani čapímu páru z Dobřan na Plzeňsku.

 

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.