„Na svatého Řehoře čáp letí přes moře“ – platí to stále?

TZ ČSO, Praha, 12. 3. 2018. Podle prastaré pranostiky, kterou zná většina z nás, by čápi právě dnes měli přelétat moře a my bychom je mohli v následujících dnech čekat doma na hnízdech.

Na svatého Řehoře...

…čáp přiletí od moře, praví lidová pranostika. A Řehoř má svátek již toto pondělí 12. března. Nezvykle silné mrazy, které v posledních dvou týdnech sevřely Českou republiku konečně polevily a snad se konečně dočkáme jara. My i čápi.

Bociany na Slovensku v zime

S čápy se během zimy setkávají i na Slovensku. Většina z nich v minulosti prošla záchrannou stanicí. Více se dozvíte v článku Mira Fulína ze Slovenské ornitologické společnosti:

Vrátili se?

Pomozte nám zjistit, kolik se letos ze zimovišť vrátilo čápů. Už více než 60% hnízd z naší mapy bylo letos zkontrolováno.

Stále však zbývá něco přes 500 hnízd, o kterých zatím letos nic nevíme. Konec dubna a začátek května je již obdobím, kdy čápi zpravidla sedí na vejcích a jsou tedy na hnízdě stále přítomní. Pokud tedy máte možnost některé hnízdo z vašeho okolí zkontrolovat nebo na něj náhodně narazíte při svých cestách – nenechte si své pozorování pro sebe.

Otázka v nadpisu článku není samoúčelná. To, že se čápi každý rok vracejí ze svých zimovišť, je v podstatě malý zázrak. Kromě přírodních příčin v podobě sucha či nedostatku potravy na tradičních zastávkách jim my lidé připravujeme nástrahy, s kterými se nedokáží vyrovnat. Ať už se jedná o zadrátovanou krajinu nebo návrší poseté větrníky, které sice vyrábí čistou energii, ale pokud jsou postaveny v místech tahových koridorů, představují pro ptáky smrtelné nebezpečí.

Aby toho nebylo dost v některých zemích je střílení migrujících ptáků stále oblíbenou kratochvílí. Známé jsou země jako Kypr nebo Malta, ale bohužel i obyvatelé dalších zemí vyznávají tento barbarský sport. Začátkem  dubna vyšel na stránkách Birdlife International článek o jatkách, která probíhají v době jarní a podzimní migrace v Libanonu. Za oběť lovcům tam každoročně padne kolem 2,6 milionu tažných ptáků. Už i libanonský prezident vyzval obyvatele své země, aby od této zrůdné zábavy upustili. Fotografie, které „hrdí“ lovci zveřejňují na sociálních sítích, mluví za vše.

Buďme rádi za každého čápa, který se i přes všechny nástrahy dokáže vrátit na své hnízdo a obohatit nás tak svou krásou.

Přejeme všem krásné zážitky při pozorování čápů!

Barbora Kaminiecká

 

Pozorování čápů v přírodě je pro většinu z nás krásným zážitkem

 

Bohužel to však neplatí všude. Tohle je Libanon.

 

Vlhy, žluvy, hrdličky, ťuhýci - další oběti libanonských lovců...

 

 

 

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.